Начало » Ето коя е новата любима криптовалута на терористичните организации

Ето коя е новата любима криптовалута на терористичните организации

01.12.2023 22:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето коя е новата любима криптовалута на терористичните организации

Израел се сблъска с ново предизвикателство в усилията си да ограничи финансирането на подкрепяни от Иран войнствени организации като Хамас и Хизбула. Това предизвикателство идва от бързото разрастване на мрежата за криптовалути Tron.

Tron, изпреварвайки Биткойн по бързина и рентабилност, се превърна в предпочитана платформа за финансови трансфери, свързани с групировки, обозначени като терористични организации от различни държави, включително Израел и САЩ. Няколко експерти в областта на финансовите престъпления и блокчейн разследванията отбелязаха преминаването към Tron, което е видно от увеличените конфискации на Tron портфейли в Израел в сравнение с Биткойн.

Merkle Science, базирана в Ню Йорк компания за анализ на блокчейн, обясни тази промяна с по-бързото време за транзакции, по-ниските такси и стабилността на Tron. Израелските власти, по-конкретно Националното бюро за борба с финансирането на тероризма, са замразили 143 портфейла на Tron между юли 2021 г. и октомври 2023 г., за които се смята, че са свързани с посочени терористични организации или сериозни терористични престъпления.

Забележително е, че насочването към Tron портфейли се увеличи значително тази година, като многобройните конфискации са свързани с групировки като ливанската Хизбула и палестинския Ислямски джихад, съюзник на Хамас, участващ в конфликти с Израел.

Въпреки твърденията за неутралност от страна на представителите на Tron, контролът от страна на Израел се засили след конфискуването на сметки, свързани с базираната в Газа компания за обмен на пари – Dubai Co, за която се смята, че има връзки с Хамас.

Въпреки че засегнатите от тези запори лица отричат каквато и да е връзка с групировките, действията на Израел са част от усилията за пресичане на средства, насочени към тези организации, за които се твърди, че са подкрепяни от Иран.

Въпреки че ирански компании и преди са използвали Tron, за да заобикалят санкциите на САЩ, точната връзка между Tron и тези забранени групи остава трудна за установяване поради присъщата на транзакциите с криптовалута анонимност. Освен това изглежда, че Tether (USDT), стабилна монета, доминира при транзакциите в мрежата на Tron.

Въпреки по-ниската си публична популярност в сравнение с Биткойн, възходът на Tron в улесняването на транзакциите за такива организации се дължи на сравнително по-ниските такси и използването на стабилни монети за запазване на стойността на прехвърляните активи.

Експертите подчертаха, че докато блокчейнът на Биткойн е по-строго наблюдаван, Tron първоначално е минавал под радара, осигурявайки сляпо петно за такива транзакции.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Емитентите на стабилни монети в САЩ ще бъдат основни купувачи на американски облигации, твърди сенатор

Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.

22.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

ОАЕ одобри Bitcoin Suisse за крипто операции в страната

Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.

22.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Crypto.com получи одобрение от ЕС за предлагане на регулирани крипто деривати

Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.

22.05.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

БРИКС: Бразилия отхвърля за момента дедоларизацията – какви са причините?

Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.

22.05.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.