Дълго време щатският долар е доминиращата световна резервна валута, но през последните години няколко държави прилагат стратегии за намаляване на зависимостта си от него.
Това движение, известно като дедоларизация, е продиктувано от желанието да се увеличи икономическата независимост чрез диверсифициране на валутните резерви и участие в търговията с алтернативни валути.
Различни държави са водещи в това отдръпване от долара. Сред най-забележителните са страните от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, както и членовете на АСЕАН като Сингапур, Малайзия и Тайланд.
По-специално Китай, Бразилия и Аржентина все по-често използват китайския юан за търговия, което допълнително оспорва господството на долара. Регионът на АСЕАН също предприе стъпки за намаляване на зависимостта от долара, по-специално с въвеждането на система за плащане с QR код през 2023 г., която намалява разходите по трансакциите с 30%. Тази инициатива има за цел да предпази от санкции и да засили финансовата устойчивост на региона.
Други държави като Саудитска Арабия, Турция, Венецуела, Иран и няколко африкански държави като Гана и Боливия също приеха тенденцията за дедоларизация, като намериха начини да намалят експозицията си към щатския долар в търговията и финансите.
Тази промяна обаче не е лишена от предизвикателства. Една от основните пречки е да се гарантира, че алтернативните валути ще получат достатъчно доверие и стабилност. Ако тези валути не се окажат толкова надеждни, колкото щатския долар, това може да доведе до загуба на доверие, да наруши финансовите трансакции и да предизвика икономическа нестабилност.
Джойс Чанг, ръководител на отдела за глобални изследвания в J.P. Morgan, подчерта, че господстващото положение на долара се поддържа от дълбоките капиталови пазари, правната инфраструктура и стабилната финансова система, които допринасят за глобалната му позиция.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.