По време на вчерашното изслушване председателят на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) Гари Генслер бе подложен на силна критика от страна на законодателите, особено от Том Емър, председател на парламентарното мнозинство, във връзка с действията на регулатора по отношение на Digital Licensing Inc., известна също като DebtBox.
Делото бе свързано със замразяване на активите на компанията въз основа на обвиненията на SEC, но бе прекратено, след като федерален съдия постанови, че Комисията е действала „недобросъвестно„. Съдия Робърт Шелби нареди на агенцията да плати около $1.8 милиона за хонорари на адвокати поради процесуални грешки.
Том Емър оспори подхода на Генслер към SEC, обвинявайки комисията в превишаване на правата по делото DebtBox. Той определи действията на агенцията като вредни, позовавайки се на факта, че замразяването на активите се е базирало на невярна информация, което е накарало съда да наложи санкции на регулатора. Генслер призна, че случаят е бил „разгледан неправилно“, докато Емър продължава да го притиска относно подхода на SEC към регулирането на дигиталните активи.
Решението на съдия Шелби не само прекрати делото, но и задължи SEC да плати приблизително $1 милион за адвокатски хонорари и $750,000 за обезщетение. Съдът намери за неоснователен ходът на Комисията за получаване на ограничителна заповед за замразяване на активите на DebtBox, в резултат на което делото бе прекратено без предизвестие.
Комисарят на SEC Хестър Пиърс също разкритикува работата на агенцията по отношение на крипто регулирането, по-специално под ръководството на Генслер. Тя заяви, че неясният правен подход на Комисията е създал объркване в индустрията, подчертавайки, че агенцията не е изпълнила задължението си да предостави точни регулаторни насоки. Пиърс също така разкритикува разчитането на SEC на действията по правоприлагане, вместо на установяване на ясни правила, предлагайки повече усилия за установяване на фактите, като например дискусии на кръгла маса, преди да се вземат важни решения.
По време на изслушването конгресмените Брад Шърман и Патрик Макхенри също изразиха загриженост относно работата на регулатора по отношение на криптовалутите. Шърман подчерта необходимостта от по-ясни насоки за дигиталните активи, докато Макхенри зададе въпрос на Генслер относно непоследователната терминология, използвана от SEC за описание на различните дигитални активи, като например крипто токени и ценни книжа на дигитални активи. Генслер твърди, че законите са ясни, но Макхенри не се съгласи, посочвайки липсата на последователност като признак за регулаторно объркване.
Въпреки че защити действията на SEC, обясненията на Генслер не успяха да облекчат опасенията на законодателите и комисарите, които продължиха да настояват за по-ясни и последователни насоки за регулиране на дигиталните активи.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.
Том Лий, ръководител на отдел „Проучвания“ във Fundstrat, смята, че американският фондов пазар е готов за по-нататъшни печалби въпреки скорошната волатилност.
След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.