Скорошните колебания в цената на Биткойн демонстрират липса на силно институционално участие, което поддържа пазара във фаза на консолидация.
Доклад от Bitfinex oбърна внимание за резкия упадък на Биткойн от рекордния му връх от $109,590 на 20 януари до минимум от $77,041 миналата седмица – спад от 29.7%, което го прави втората най-дълбока корекция в текущия бичи цикъл.
Докато бичите пазари в исторически план наблюдават отстъпления от около 30%, преди да възобновят възходящата инерция, този цикъл е имал по-леки корекции поради институционалния прием и търсенето на ETF. Краткосрочните притежатели обаче изпитват загуби, което увеличава риска от по-нататъшни разпродажби.
Едно от основните опасения е забавянето на притока на нов капитал. Спадът в свежите инвестиции обикновено сигнализира за по-слабо търсене, което затруднява ВТС да поддържа критични нива на подкрепа. Ако тази тенденция продължи, водещия дигитален актив може да остане в консолидация или дори да се сблъска с по-нататъшни понижения, тъй като инвеститорите разтоварват своите притежания.
Анализаторите смятат, че следващият ход на Биткойн зависи от това дали институционалните инвеститори и дългосрочните притежатели ще се намесят, за да поемат продажбения натиск. Ако по-големите играчи започнат да трупат на сегашните нива, това може да стабилизира цените и да измести настроенията към по-бича перспектива.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
На 17 април 2025 г. американските спот Биткойн ETF-и отбелязаха значителен ръст на входящите потоци, докато Етериум ETF-ите не отбелязаха движения, според данни на Farside Investors.