Фондовите пазари в САЩ завършиха динамичната 2023 г. с бърз подем в продължение на два месеца, който изстреля Dow Jones до безпрецедентни върхове и насочи S&P 500 в примамлива близост до подобен връх.
Въпреки това, на фона на този силен възход, сред портфолио мениджърите и стратезите се появяват опасения за потенциална корекция на пазара през януари 2024 г.
Според данни на FactSet, вместо да стимулират по-нататъшен растеж, някои се опасяват от обръщане на традиционния „януарски ефект„, тъй като инвеститорите се стремят да си осигурят печалби след впечатляващия 24% ръст на S&P през 2023 г.
Няколко фактора допринасят за тези опасения:
Освен тези опасения дискусиите с анализаторите изтъкнаха допълнителни несигурности като политически събития (напр. президентските избори в Тайван), геополитическо напрежение (Газа, Украйна) и фискални съобщения, които биха могли да разстроят пазарите.
Някои експерти изтъкват и феномена „купи слуха, продай новината„, като предполагат, че пазарът може вече да е оценил очакваните действия на Федералния резерв. Това може да доведе до прибиране на печалби, което да доведе до колебания или спад на пазара, освен ако Фед не надхвърли тези вече отчетени очаквания.
В крайна сметка настоящите пазарни нагласи изглежда отчитат оптимистичните прогнози за 2024 г., което потенциално прави акциите уязвими за спад, ако реалността не отговаря на тези високи очаквания.
Binance Futures разширява своите предложения с въвеждането на безсрочни договори B3USDT.
Mastercard постигна значителен напредък в интегрирането на блокчейн технологията, обявявайки, че през 2025 г. ще токенизира 30% от транзакциите си.
Индексът на цените на производителите в САЩ (PPI) за януари отчете повишение от 3.5%, което надхвърли 3.3% през декември, което е сигнал за продължаваща инфлация.
Правната битка между Coinbase и Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) ще бъде спряна, следвайки модела, наблюдаван при други важни крипто дела, включително това на Binance.