От дебюта си преди повече от месец хонконгският ETF за виртуални активи привлича сериозно внимание от страна на институционалните инвеститори.
Според Крис Барфорд, който е опитен консултант в областта на финансовите услуги, има нарастващ интерес сред институционалните инвеститори, както разкри неотдавнашно проучване, проведено от Ernst and Young, да увеличат алокациите си към виртуални активи в близко бъдеще
Това въодушевление обаче не се споделя от основните банки, които досега са се въздържали да приемат тези фондове. Най-вероятно причината за това е загрижеността за спазването на правилата за борба с изпирането на пари (AML) и правилата за познаване на клиента (KYC), с които се сблъскват традиционните банкови структури, отбеляза Барфорд, като посочи също, че липсата на технически познания сред хората, работещи в тези финансови институции, е друг основен фактор, допринасящ за техните опасения
Фактът, че въпреки че продуктът вече присъства на пазара, няма признаци, показващи подкрепа за него от страна на някоя традиционна банка, е показателен за по-широките тенденции в индустрията; тези констатации бяха изяснени чрез интервю с Крис Барфорд, силно ангажиран в областта на консултантските услуги в областта на финансите в Хонконг, който обясни по-подробно защо те може да са толкова резервирани към тях.
Недостигът на таланти е не само местен, но и глобален проблем, който представлява сериозно предизвикателство за финансовите институции. Барфорд акцентира върху необходимостта традиционните финансови институции да балансират между регулаторните изисквания и нарастващите клиентски изисквания в еволюиращия пейзаж на виртуалните активи.
Институционалните инвеститори постепенно приспособяват инвестиционните си стратегии, за да включат виртуални активи, както отбеляза Крис Барфорд. Позовавайки се на проучване на „Ернст и Янг“, Барфорд обръща внимание на забележимата промяна в институционалните нагласи, като много от тях планират да се ангажират по-задълбочено с виртуалните активи през следващите 2 до 3 години. За активите под управление, надхвърлящи $500 милиарда, големите инвеститори обмислят да заделят около 1% от активите си за виртуални валути, отчитайки потенциала за атрактивна възвръщаемост въпреки волатилността на пазара.
Същевременно традиционните финансови институции започват да проучват основната технология на виртуалните активи, особено нейния потенциал за усъвършенстване на услугите по разплащане, сетълмент и попечителство. Токенизацията се налага като значителна тенденция, илюстрирана от предлагането на токенизирано злато от HSBC за инвеститори на дребно в Хонконг. Очаква се тази тенденция да разшири въздействието си върху различни класове активи, включително недвижими имоти, сигнализирайки за трансформационна промяна във финансовия пейзаж.
Навърши се една година от последното халвинг събитие на Биткойн и дългосрочните притежатели имат повод за оптимизъм.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.