Home

Ето какво държи цените на петрола толкова ниски

07.02.2024 10:00 2мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето какво държи цените на петрола толкова ниски

Според Вики Хълъб, главен изпълнителен директор на Occidental Petroleum, петролният пазар е на прага на значителен обрат.

Главният изпълнителен директор на енергийния гигант изтъкна излишъка на петролния пазар като основен фактор, ограничаващ цените. Прогнозите на Международната агенция по енергетика сочат умерен ръст на световното търсене на петрол за 2024 г., докато световното предлагане на петрол се очаква да достигне рекордно високи стойности от 103.5 милиона барела на ден през тази година.

Този дисбаланс между търсенето и предлагането допринесе за неотдавнашния спад на цените. Въпреки това Хълъб предупреди, че ситуацията е на път да се обърне, като през следващите години преобладаваща тенденция ще бъде недостатъчното предлагане.

Въпреки краткосрочния спад в търсенето на суров петрол, Хълъб подчерта постоянните дългосрочни предизвикателства пред предлагането, дължащи се на неспособността на индустрията да попълни адекватно настоящите нива на производство. Тя отбеляза, че през последното десетилетие световните петролни резерви са били попълнени с по-малко от половината от добития петрол.

Хълъб посочи значителна промяна в индустрията, заявявайки, че повечето големи петролни находища са били открити преди 2000 г., което показва предстоящ недостиг в предлагането в рамките на няколко години. Това мнение се споделя и от други анализатори на петролния пазар, които прогнозират, че недостатъчното предлагане на суров петрол ще окаже натиск за повишаване на цените на петрола.

От Goldman Sachs по-рано изчислиха, че хроничният недостиг на инвестиции в отрасъла може да доведе до “суперцикъл” на суровините, който потенциално да повиши цените на суровия петрол до $100 за барел.

В стремежа си да стабилизира цените ОПЕК+ въведе съкращения на доставките. Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия отхвърли неотдавнашния спад на цените на петрола като тактика, използвана от пазарни спекуланти, като подчерта ангажимента на картела да управлява световните цени на суровия петрол.

ОПЕК пое ангажимент да намали производството с 2.2 милиона барела на ден през това тримесечие, като в момента се обсъжда възможността за удължаване на тези съкращения и през следващата година.

Досега обаче въздействието на усилията на ОПЕК беше ограничено, отчасти поради увеличеното производство в други страни, особено в САЩ. Агенцията за енергийна информация съобщи за рекорден добив на петрол през 2023 г., като очакванията са за по-нататъшно увеличение през 2024 и 2025 г.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн срещу злато: Питър Шиф и Питър Бранд коментират възможностите

Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.

07.09.2024 21:00 2мин. четене

Мениджър на активи оттегля заявлението си за спот Етериум ETF

Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.

07.09.2024 17:00 1мин. четене

Компанията зад ChatGPT увеличи платената си потребителска база с над 60%

Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.

07.09.2024 12:30 2мин. четене

Индия ще одобри още две офшорни крипто борси

Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.

07.09.2024 11:00 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.