JP Morgan, водещата световна банка и финансова институция, направи анализ на усилията за дедоларизация, предприети от някои държави.
Доминиращата позиция на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред потенциално предизвикателство, тъй като според мнозина държавите от БРИКС все повече избират местни валути при търговските разплащания.
В неотдавнашен доклад, озаглавен „Дедоларизация: Губи ли долара доминацията си“ Александър Уайз, ключова фигура в отдел „Стратегически проучвания“ на банката, определи китайския юан като основен претендент, който се стреми да се конкурира с американския долар.
В доклада се очертават два вероятни сценария, които потенциално биха могли да подкопаят статута на щатския долар като доминираща световна резервна валута. Първият сценарий предвижда глобален финансов спад, който да доведе до загуба на стабилността на щатския долар на международните пазари.
Вторият сценарий би могъл да бъде предизвикан от външни фактори, възникнали извън САЩ, при които други държави да подкрепят собствените си валути като жизнеспособни алтернативи за транзакции.
Ако други валути предложат усещане за сигурност и стабилност в моменти, когато щатският долар се колебае, това може да проправи пътя за намаляване на господството на зелените пари. Въпреки това JP Morgan подчертаха, че и двата сценария ще трябва да се съчетаят, за да представляват сериозно предизвикателство за щатския долар.
Според информацията първият сценарий включва неблагоприятни събития, които подкопават възприеманата сигурност и стабилност на щатския долар, както и по-широката позиция на САЩ като водеща икономическа, политическа и военна сила в света.
Вторият фактор е свързан с положителни събития извън САЩ, които повишават доверието в алтернативните валути, като икономическите и политическите реформи в Китай например.
Вероятността тези две събития да се съчетаят по такъв начин обаче остава малка. Американският долар запазва позицията си на де факто върховна валута, а китайският юан не представлява значителна заплаха за нея. Следователно според JP Morgan детронирането на щатския долар от блока БРИКС изглежда малко вероятно в обозримо бъдеще.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Съдбата на долара не е много ясна, но съдбата на държавите от БРИКС е напълно ясна и тя е пълен крах.
Дрън, дрън! И затова БВП на БРИКС стана по-голямо от това на Г-7. П.П. Какво сте се хванали за този долар!?! Като мъртъв за свещ. Да мре бе! Какво Ви пука!