Начало » Ето какъв е недостатъкът на криптовалутите, според Банката за международни разплащания

Ето какъв е недостатъкът на криптовалутите, според Банката за международни разплащания

09.06.2022 7:29 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето какъв е недостатъкът на криптовалутите, според Банката за международни разплащания

Банката за международни разплащания (BIS) казва, че крипто активите може да имат един огромен недостатък в сравнение с традиционната финансова система.

В нов бюлетин от BIS институцията казва, че базираните на блокчейн дигитални активи са обект на фрагментация, което в крайна сметка ги прави неспособни да изпълняват ролята на пари в обществото.

Екосистемата на крипто актива става фрагментирана, когато потребителите се разделят на отделни групи с течение на времето, намалявайки ползите от мрежовите ефекти, казва BIS.

Фрагментацията на крипто пейзажа е в рязък контраст с традиционните (платежни) мрежи, които се възползват от силните мрежови ефекти. В традиционната система, колкото повече потребители се стичат към определена платформа, толкова по-привлекателно става новите потребители да се присъединят към тази платформа, създавайки добродетелен кръг.

Това намалява разходите, подобрява качеството на услугите и насърчава финансовото приобщаване. Неотдавнашното стартиране и бързото приемане на бразилската система за незабавни плащания Pix илюстрира тази динамика. За малко повече от година от стартирането си, 114 милиона потребители са се регистрирали на Pix, или 67% от възрастното население.

BIS казва, че фрагментацията се случва, когато претоварените блокчейни създават високи такси за транзакции, което от своя страна кара потребителите да търсят алтернативни вериги.

ПРОЧЕТИ ОЩЕ
Chainlink обявиха нова ера с интегрирането на стейкинг

Този ​​бюлетин твърди, че фрагментацията произтича от присъщите ограничения на блокчейните. За да се поддържа система за децентрализиран консенсус на блокчейн, валидаторите, които имат интереси, трябва да бъдат възнаградени за записване на транзакции. Постигането на достатъчно високи награди изисква максималният брой транзакции на блок да бъде ограничен.

Тъй като транзакциите са близо до този лимит, претоварването увеличава цената на транзакциите експоненциално. Докато ‘задръстванията’ и свързаните с тях високи такси са необходими, за да се стимулират валидаторите, потребителите са принудени да търсят алтернативни вериги. Това води до система от паралелни блокчейни, които не могат да използват мрежовите ефекти, което поражда опасения относно управлението и безопасността на цялата система.

Проучването завършва, като гласи, че виртуалните активи не са годни да поемат социалната роля да бъдат използвани като пари.

Фрагментацията означава, че крипто не може да изпълни социалната роля на парите. В крайна сметка парите са координиращо устройство, което улеснява икономическия обмен. Това може да стане само ако има мрежови ефекти: тъй като повече потребители използват един вид пари, става по-привлекателно за други да ги използват. Поглеждайки към бъдещето, има повече обещания в иновациите, които се основават на доверие в суверенните валути.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Алткойни Новини

Китовете разпродават Dogecoin – какви са краткосрочните прогнози?

Dogecoin (DOGE) е под натиск, след като миналата седмица големите адреси изтеглиха 570 милиона токена.

21.04.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Tether стимулира пазарната ликвидност – Биткойн се върна на $88,000

Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.

21.04.2025 18:09 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Прогноза за цената на XRP до края на годината

XRP се търгува близо до $2, след като отскочи от $1.61, предизвиквайки разговори за потенциален пробив.

21.04.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

2 криптовалути, които да избягваме през тази седмица

Крипто пазарът продължава да се движи вертикално, без да се вижда импулс, но няколко актива – особено токените, свързани с изкуствения интелект – привличат вниманието, тъй като са в зона на свръхпокупка.

21.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.