Организацията на страните износителки на петрол (OPEC) и нейните съюзници, известни като OPEC+, активно се справят с предизвикателствата, за да гарантират стабилността на петролния пазар, според изявленията на иракския министър на петрола Хаян Абдел-Гани.
Въпреки предизвикателствата на световния пазар Ирак е решен да увеличи приходите си от петрол.
Абдел-Гани подчерта ангажимента на министерството на петрола за увеличаване на приходите от износ на петрол, като посочи положителното въздействие на доброволните съкращения на производството, прилагани от OPEC+ от ноември насам. Тези мерки помогнаха на страни членки като Ирак да постигнат баланс между търсенето и предлагането на петрол, допринасяйки за цялостната стабилност на пазара.
Майк Мюлер, ръководител на азиатския отдел на търговеца на суровини Vitol, изказа предположение, че OPEC+ трябва да запази съкращенията на производството през цялата година поради непрекъснатия приток на нови доставки от страни като САЩ, Гвиана, Венецуела и Бразилия. Той призна, че макар OPEC+ да може да увеличи дела си в производството, това ще изисква последователно придържане към съществуващите политики.
Решението от април 2023 г. на ОПЕК+ за намаляване на добива на петрол с 1.2 милиона барела на ден включваше ангажимент на Саудитска Арабия за намаляване на добива с 500,000 барела на ден, удължен до декември 2024 г. Освен това през юни Саудитска Арабия осъществи допълнително съкращаване на добива с 1 милион барела дневно, в сила до декември 2023 г.
Престолонаследникът и министър-председател на Саудитска Арабия, Мохамед бин Салман, потвърди ангажимента на Кралството да подкрепя стабилността на световния петролен пазар през декември 2023 г. Той подчерта значението на петрола за стимулиране на световния икономически растеж, като изрази ентусиазма на Саудитска Арабия да развива и инвестира във всички енергийни ресурси.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.