Водените от САЩ въздушни удари по обекти на хутите в Йемен предизвикаха значителни колебания на енергийните пазари в петък, като цените на петрола се повишиха.
Сутринта американският суров петрол поскъпна с до 4.5% до $75.25 за барел, а световният бенчмарк суров петрол тип Брент – с 4%, като за кратко надхвърли $80 за барел. По-късно обаче и двата договора намалиха печалбите си до около 2% към обяд, като стойността на барел Брент към момента на писане на статията е $78.29.
Ескалацията на цените на петрола е резултат от водените от САЩ удари по цели на хутите в отговор на многократните нападения срещу търговското корабоплаване в Червено море, което породи опасения за потенциален регионален конфликт, нарушаващ доставките на петрол от Близкия изток.
Рискът от въвличане в конфликта на множество страни производителки на петрол се увеличи и има опасения за ответни удари на хутите по петролни съоръжения в Саудитска Арабия, подобно на атаката с дрон през 2019 г., която за кратко наруши около 5% от световните доставки на петрол.
Въпреки днешните печалби цените на петрола остават по-ниски от тези преди атаките на Хамас срещу Израел на 7 октомври поради опасения за свръхпредлагане. Неотдавнашното завземане на петролен танкер от Иран в Оманския залив също допринесе за първоначалното увеличение на цените в четвъртък, но тези печалби отшумяха, когато вниманието се върна към фундаменталните фактори.
Джон Кърби, координатор на стратегическите комуникации в Съвета за национална сигурност към Белия дом, наблегна на усилията за предотвратяване на по-нататъшна ескалация. Геополитическата загриженост в Червено море и в близост до Ормузкия проток, съчетана със сезонната слабост на фундаменталните фактори, допринася за продължаващата битка между геополитиката и пазарните фундаменти.
Хелима Крофт, ръководител на глобалната стратегия за суровините в RBC Capital Markets, предупреди за „много реален риск” за енергийните съоръжения, ако Иран се включи пряко в конфликта.
Тя изказа предположение, че настоящите цени на петрола може да не отчитат напълно риска от разпространение и разрушителните способности на Иран, което показва потенциал за значително повишаване на цените на петрола, ако ситуацията ескалира допълнително.
Главният изпълнителен директор на Robinhood Влад Тенев смята, че токенизацията на традиционните активи може да изиграе ключова роля за укрепване на позициите на американския пазар на акции в световен мащаб.
Стабилна монета загуби връзката си с щатския долар в сряда сутрин след твърдения, че компанията зад проекта, базирана в Хонконг, е изправена пред фалит.
Sony Singapore направи крачка към възприемане на криптовалутите, като въведе плащания с USDC в официалния си онлайн магазин, използвайки платежната услуга на Crypto.com.
Основателят на Binance Чанпен Джао, ключова фигура в света на криптовалутите, наскоро сподели своите наблюдения за развитието на изкуствения интелект чрез своя профил в платформата X, съветвайки разработчиците да бъдат внимателни, когато пускат токени.