Home

Ето как излизането на Ангола от OPEC+ може да повлияе на глобалните пазари на петрол

25.12.2023 9:00 3мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Ето как излизането на Ангола от OPEC+ може да повлияе на глобалните пазари на петрол

Решението на Ангола да се оттегли от Организацията на страните износителки на петрол (OPEC) предизвика рязък първоначален спад от над 2% на международните фючърси на петрол на 21 декември 2023 г., след което последва частично възстановяване.

Този ход породи опасения за разногласия в групата, която се стреми да стабилизира цените на суровия петрол чрез намаляване на производството на фона на трудните условия на търсене.

Макар че излизането на Ангола е изненадващо, подобни напускания на по-малки производители на петрол от OPEC са се случвали и преди, като Катар и Еквадор през последното десетилетие. Начинът на напускане на Ангола обаче повдига важни въпроси. Въпреки че се присъедини към OPEC през 2007 г. и добива 1.1 милиона барела на ден, Ангола оспори решението на OPEC да намали квотата си за добив на срещата през ноември, като се стремеше да увеличи добива си до 1.8 милиона бр. на ден. Този ход бе предприет на фона на слабата 2023 г., белязана от 20-годишно дъно на производството в началото на годината.

Министърът на минералните ресурси, петрола и газа на Ангола, Диамантино де Азеведо, подчерта в изявление, съобщено от местната информационна агенция Angop, че Ангола не вижда полза от продължаване на членството в OPEC, когато приносът ѝ не дава резултати.

Последиците от излизането на Ангола от OPEC могат да предизвикат вълнообразен ефект на световните пазари на суров петрол. Разривът в рамките на OPEC+ може да отслаби ценовата подкрепа, предоставяна от групата.

Все пак е важно да се отбележи, че основни играчи като Саудитска Арабия и Русия остават в рамките на OPEC+ и е малко вероятно скоро да я напуснат. Въпреки че това развитие може да подкрепи пазарните мечки, въздействието може да не е толкова драстично за тези, които залагат на спад на цените на петрола.

Продължаващите колебания на цените на петрола се влияят от по-широката динамика на търсенето. Освен това ефективността на съкращенията на добива, като тези, въведени от OPEC+, може да бъде ограничена, особено като се има предвид, че производството извън OPEC, особено от САЩ, се очаква да се увеличи през 2024 г. Освен това преминаването на Ангола към статут на необвързан производител може да я изравни с производителите на петрол извън OPEC.

Напускането на Ангола допълнително намалява пазарния дял на OPEC, като намалява присъствието на групата в световното производство на петрол. Тази стъпка ще остави OPEC с 12 членове, които произвеждат приблизително 27 милиона барела дневно, което представлява около 26.5% от световния пазарен дял, въз основа на прогнозата на Международната агенция по енергетика за търсенето на петрол през 2023 г. от 101.7 милиона барела дневно.

Въпреки че излизането на Ангола може да предизвика краткосрочни сътресения за OPEC+ и пазарните предположения, то не е задължително да предизвика сеизмично въздействие.

Източник

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Как реагираха Биткойн и фондовите пазари на добрите данни за работните места в САЩ?

Биткойн се сблъска с волатилност в началото на търговията на Уолстрийт на 4 октомври, след публикуването на по-силни от очакваното данни за заетостта в САЩ.

04.10.2024 18:00 1мин. четене Kosta Gushterov

Русия замрази средства на топ американски банки

В сряда Арбитражният съд на Москва замрази средства на водещи американски банки, съхранявани в техните руски филиали.

04.10.2024 16:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

ИЗВЪНРЕДНО: Докладът за работните места в САЩ беше публикуван – ето какво трябва да знаете

Един от най-важните икономически показатели на САЩ – докладът за работните места – беше публикуван току-що от Бюрото за трудова статистика.

04.10.2024 15:35 2мин. четене Kosta Gushterov

Регулаторен натиск върху Binance на фона на спадащите обеми на търговия

През септември 2024 г. Binance регистрира значителен спад в обемите на търговия, отбелязвайки най-ниската си точка от края на 2023 г. насам.

04.10.2024 11:30 2мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.