Начало » Етериум или Solana: към кое да се насочим?

Етериум или Solana: към кое да се насочим?

22.10.2022 18:17 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Етериум или Solana: към кое да се насочим?

Въпреки спада на стойността на Етериум и Solana през изминалата година и двата проекта се справиха добре по отношение набирането на потребители и разработчици.

Етериум (ETH) и Solana (SOL) са две от най-големите блокчейн мрежи за DeFi и NFT.

Засега не може да се даде отговор дали мненията,че Solana е „убиец на Етериум“ са опровергани и дали някога ще бъдат.

Пазарният лидер Етериум

Етериум  е спаднал с над 60% в рамките на последните 12 месеца. Въпреки Сливането криптовалутата изпита сериозен спад наред с всички други токени на пазара. Експерти смятат, че всъщност спадът на цената на актива не се дължи на проблем със самият него. Даже напротив – блокчейнът на Етериум има доста добри характеристики. Освен това ETH е на второ място по големина и е голям пазар за децентрализирани апликации и незаменяеми токени. 

 

Около 25% от разработчиците, които се насочват към блокчейн, избират да работят с Етериум. Това е важно, защото означава, че хората го виждат като полезен и вярват в бъдещето на платформата.

Миналият месец завърши Сливането. Това беше обновлението при което блокчейна премина към Proof-of-Stake (PoS), което намали потреблението на енергия с повече от 99%

Следващата фаза на обновяването е наречена „sharding“. При нея базата данни на Етериум ще се оптимизира, за да се облекчи претоварването на мрежата. В резултат на това трябва да се премахнат два от най-големите проблеми на мрежата днес – бавната скорост на транзакциите и високите такси. Очаква се тази фаза да стартира следващата година.

Какво може да направи Solana по-експлозивна

Solana е в състояние да обработва много повече транзакции в секунда, а също така има по-ниски разходи за транзакции от Етериум. 

Проектът понякога бива наричана „убиец на Етериум“ заради гореспоменатите  предимствата, но не е задължително да измести водещата мрежа за блокчейн приложения. С пазарна капитализация от около $11 милиарда Solana е деветата по големина криптовалута. Пазарната капитализация на Етериум за сравнение е $163 милиарда. 

Предимствата на мрежата по отношение на скоростта и разходите биха могли да ѝ помогнат да продължи да печели съюзници като мрежи за транзакции, цифрови портфейли и приложения, а това би могло да помогне за повишаване на стойността на нейния токен. 

От Solana също така продължават да впечатлява с пускането на нови продукти. В началото на годината това беше Solana Pay, а през лятото – Solana Mobile. 

Също така от Solana работят върху пускането на първият крипто телефон, който е проектиран да улеснява покупката и продажбата на криптовалутите и трябва да бъде пуснат за свободно ползване през първото тримесечие на следващата година.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC): Волатилността достига своето дъно


Етериум или Solana?

И Етериум, и Solana могат да успеят в дългосрочен план, когато става въпрос за спечелване на все повече потребители, разработчици и инвеститори. А това може да доведе до увеличаване на стойността на тези крипто играчи в дългосрочен план.

Инвеститорите, които търсят по-умерен риск, може да се чувстват по-комфортно, като изберат пазарния лидер Етериум. Но за тези, които са склонни да поемат малко повече риск, Solana може би е най-добрият залог в момента. Тя е на по-ранен етап от историята си на развитие и проектите на компанията за бъдещето могат да доведат до голямо развитие и голяма възвращаемост на инвестициите.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Алткойни Новини

Ripple е все по-близо до Уолстрийт

Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.

25.05.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Shiba Inu ще устои на пзарната турбуленция, твърди ръководител на проекта

Докато крипто пазарът преживява нова вълна от нестабилност, известна фигура от проекта Shiba Inu призовава притежателите да не губят от поглед по-голямата картина.

25.05.2025 15:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Прогноза за цената на XRP – какво да очакваме през лятото?

С наближаването на лятото в САЩ, крипто пазарът не отразява сезония оптимизъм, на който се надяваха много инвеститори.

25.05.2025 8:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

SEC разглежда предложение за Tron ETF

Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ официално започна разглеждане на предложението на Canary Capital за Tron ETF, което се откроява на фона на многократните забавяния в процеса на одобрение на крипто ETF-ите.

24.05.2025 20:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.