Въпреки спада на стойността на Етериум и Solana през изминалата година и двата проекта се справиха добре по отношение набирането на потребители и разработчици.
Етериум (ETH) и Solana (SOL) са две от най-големите блокчейн мрежи за DeFi и NFT.
Засега не може да се даде отговор дали мненията,че Solana е „убиец на Етериум“ са опровергани и дали някога ще бъдат.
Етериум е спаднал с над 60% в рамките на последните 12 месеца. Въпреки Сливането криптовалутата изпита сериозен спад наред с всички други токени на пазара. Експерти смятат, че всъщност спадът на цената на актива не се дължи на проблем със самият него. Даже напротив – блокчейнът на Етериум има доста добри характеристики. Освен това ETH е на второ място по големина и е голям пазар за децентрализирани апликации и незаменяеми токени.
Около 25% от разработчиците, които се насочват към блокчейн, избират да работят с Етериум. Това е важно, защото означава, че хората го виждат като полезен и вярват в бъдещето на платформата.
Миналият месец завърши Сливането. Това беше обновлението при което блокчейна премина към Proof-of-Stake (PoS), което намали потреблението на енергия с повече от 99%
Следващата фаза на обновяването е наречена „sharding“. При нея базата данни на Етериум ще се оптимизира, за да се облекчи претоварването на мрежата. В резултат на това трябва да се премахнат два от най-големите проблеми на мрежата днес – бавната скорост на транзакциите и високите такси. Очаква се тази фаза да стартира следващата година.
Solana е в състояние да обработва много повече транзакции в секунда, а също така има по-ниски разходи за транзакции от Етериум.
Проектът понякога бива наричана „убиец на Етериум“ заради гореспоменатите предимствата, но не е задължително да измести водещата мрежа за блокчейн приложения. С пазарна капитализация от около $11 милиарда Solana е деветата по големина криптовалута. Пазарната капитализация на Етериум за сравнение е $163 милиарда.
Предимствата на мрежата по отношение на скоростта и разходите биха могли да ѝ помогнат да продължи да печели съюзници като мрежи за транзакции, цифрови портфейли и приложения, а това би могло да помогне за повишаване на стойността на нейния токен.
От Solana също така продължават да впечатлява с пускането на нови продукти. В началото на годината това беше Solana Pay, а през лятото – Solana Mobile.
Също така от Solana работят върху пускането на първият крипто телефон, който е проектиран да улеснява покупката и продажбата на криптовалутите и трябва да бъде пуснат за свободно ползване през първото тримесечие на следващата година.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн (BTC): Волатилността достига своето дъно
И Етериум, и Solana могат да успеят в дългосрочен план, когато става въпрос за спечелване на все повече потребители, разработчици и инвеститори. А това може да доведе до увеличаване на стойността на тези крипто играчи в дългосрочен план.
Инвеститорите, които търсят по-умерен риск, може да се чувстват по-комфортно, като изберат пазарния лидер Етериум. Но за тези, които са склонни да поемат малко повече риск, Solana може би е най-добрият залог в момента. Тя е на по-ранен етап от историята си на развитие и проектите на компанията за бъдещето могат да доведат до голямо развитие и голяма възвращаемост на инвестициите.
Неотдавнашните ценови действия на Solana привлякоха вниманието на анализаторите, като се появиха признаци, че дигиталният актив може да се подготвя за по-голямо движение – ако успее да преодолее препятствие.
Cardano (ADA) възвърна инерцията си след кратко затишие, като криптовалутата премина нивото от $0.70 поради нарастващия ентусиазъм около последните ѝ технологични разработки.
Въпреки че се сблъска с неотдавнашна заплаха за сигурността, TRX успя да задържи инерция, подкрепен от нов ъпгрейд на мрежата, който привлече вниманието на инвеститорите.
Ранен инвеститор в Етериум, който се присъедини към ICO през 2015 г., се раздели с голяма част от своите активи, което предизвика нова дискусия за краткосрочната ценова траектория на ETH.