Джак Дорси, съосновател и бивш главен изпълнителен директор на Twitter и настоящ главен изпълнителен директор на Block, предизвика полемика с твърдението си, че Етериум (ETH), родния токен на мрежата Етериум, трябва да се счита за ценна книга.
Това изявление предизвика значителен отпор от страна на експерти от индустрията и крипто специалисти, които не са съгласни с позицията на Дорси.
Продължаващата съдебна битка между Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) и Coinbase послужи като фон за дискусията.
Пиер Рошар, вицепрезидент на отдел „Проучвания“ в Riot Platforms, предложи Coinbase да даде приоритет на Биткойн, позовавайки се на публикация от 2015 г. на главния изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг.
В публикацията Армстронг нарече алткойните „разсейване“ и се застъпи за фокусиране върху Биткойн. Дорси изрази подкрепата си за това мнение, подчертавайки значението на Биткойн на фона на нарастващия регулаторен натиск.
Дорси, добре известен Биткойн ентусиаст, постоянно изразява вярата си в потенциала на Биткойн да се превърне в глобална валута. Всъщност, през 2014 г. той прочуто прогнозира, че Биткойн може да се превърне в „родната валута на интернет„.
Одобрението му към Биткойн и стоящата в основата му блокчейн технология се простира до участието му в различни начинания, включително Block’s Cash App, популярна мобилна платежна услуга, подпомагаща Биткойн транзакциите.
На въпрос дали Етериум трябва да бъде класифициран като ценна книга, Дорси отговори директно с лаконичното „Да„. Това изявление предизвика разгорещена размяна на мнения в Twitter, като в дискусията се включиха критици и поддръжници на мнението на Дорси.
По-специално, Уди Вертхаймер, независим разработчик в Taproot Wizards, нарече Дорси „клоун“ в един от туитовете си.
Дебатът в Twitter съвпада с нашумелите съдебни дела на SEC срещу Coinbase и Binance, които са обвинени в предлагане на нерегистрирани ценни книжа, включително токени като Cardano, Solana, Polygon, Dash, Filecoin и други.
На този фон Габор Гурбач, директор „Дигитални активи“ във VanEck, изглежда се съгласи с класификацията на етера като ценна книга, направена от Дорси. Гурбач твърди, че преминаването на Етериум от консенсус за доказване на работа (PoW) към консенсус за доказване на залог (PoS) през миналата година го е доближило до определението за ценна книга на Комисията по ценните книжа и фондовите борси.
Определянето на Етериум като ценна книга може да окаже значително влияние върху по-широката крипто индустрия. Въпреки това остава несигурно дали SEC в крайна сметка ще категоризира ETH като ценна книга в близко бъдеще.
Дебатът около класификацията на криптовалутите и техния регулаторен статут е продължителен и сложен въпрос, който продължава да привлича вниманието и да се обсъжда в крипто общността.
В ход, който може да промени начина, по който американските инвеститори получават достъп до Binance Coin (BNB), VanEck предприе стъпки за стартиране на специален борсово търгуван фонд за BNB.
Неотдавнашните ценови действия на Solana привлякоха вниманието на анализаторите, като се появиха признаци, че дигиталният актив може да се подготвя за по-голямо движение – ако успее да преодолее препятствие.
Cardano (ADA) възвърна инерцията си след кратко затишие, като криптовалутата премина нивото от $0.70 поради нарастващия ентусиазъм около последните ѝ технологични разработки.
Въпреки че се сблъска с неотдавнашна заплаха за сигурността, TRX успя да задържи инерция, подкрепен от нов ъпгрейд на мрежата, който привлече вниманието на инвеститорите.