Неотдавна Биткойн разработчикът, Тур Демистър, се появи в Twitter, за да изрази отново опасенията си относно Етериум и бъдещето на проекта.
Етериум все още е втората по големина криптовалута, с настоящата цена от $184 и пазарна капитализация от близо $20 милиарда към момента на писане на статията. Монетата също има дневен обем на търговия от $8,90 милиарда, което я прави третата най-търгувана криптовалута в целия свят.
Въпреки че Етериум остава най-голямата платформа за разработки на базата на блокчейн, не всички са съгласни, че тя заслужава да бъде такава. Демистър, наскоро публикува за проекта в Twitter, изразявайки притесненията си за ETH.
Според него, културата на Етериум е „антитетична спрямо етоса на киберпънка“. Като такaвa, тя може само да доведе до по-голяма централизация на проекта и да го направи нефункционален, както твърди Демистър.
Imo Ethereum’s culture is antithetical to the cypherpunk ethos, and as a result the project will become ever more centralized and dysfunctional over time. Four quotes to illustrate: pic.twitter.com/tRe1xXSHyF
— Tuur Demeester (@TuurDemeester) November 3, 2019
За да докаже мнението си, Демистър сподели четири публикации в Twitter, едната от които първоначално е публикувана от разработчика Влад Замфир, а останалите три са публикувани от съоснователя на криптовалутата, Виталик Бутерин.
Публикацията на Влад Замфир заявява, че намаляването на доверието не е ценност на киберпънка, а авторитарен опит за спиране на блокчейн управлението. Един от туитовете на Бутерин посочва, че:
Идеята за това, обикновените потребители лично да потвърждават цялата история на системата, е отвъд нелепа.
В края на декември 2018 г., Демистър публикува обяснение, разделено на 50 публикации в Twitter, относно това защо е против проекта.
1/ People often ask me why I’m so “against” Ethereum. Why do I go out of my way to point out flaws or make analogies that put it in a bad light?
— Tuur Demeester (@TuurDemeester) December 28, 2018
Тогава той заяви всички недостатъци, които смята, че Етериум е имал, включително факта, че културата и архитектурата на мрежата са противоположни на Биткойн, както и че ETH не е пари, не е безопасен и не е мащабируем – думи, които всъщност са написани от самият Влад Замфир, на 1-ви май 2017 г.
В заключение, въпреки силния оптимизъм по отношение на Етериум, все още има проблеми, които проектът не е адресирал.
Съществува и реална възможност той да не ги адресира в следващите години, което е един от основните проблеми на Демистър. Въпреки това, най-лошият сценарий, както той го представи е, че Етериум всъщност ще стане по-централизиран и по-малко функционален с течение на времето.
DeFi Development Corp, публично търгувана компания, която преди това оперираше под името Janover, направи най-голямата си инвестиция в Solana до момента, като удвои стратегията си за управление на финансовите средства, фокусирана върху блокчейна.
Крипто фокусът се премести към Pi Network, тъй като нараства напрежението около очакваната днес актуализация на екосистемата.
След седмици на доминация, господството на Биткойн започва да се пропуква, създавайки пространство за алткойните да се завърнат с нова сила.
Binance стартира деня с голяма актуализация за алткойн трейдърите, като стана първата борса, която дебютира с търговия на NEXPACE (NXPC).