Етериум, някогашният безспорен лидер в областта на смарт договорите и децентрализираните приложения, сега е подложен на все по-голям натиск както отвътре, така и от страна на бързо развиващите се конкуренти.
Въпреки че запазва позицията си на водещ алткойн, ETH се бори със значителни предизвикателства, тъй като проекти като Solana и XRP набират скорост.
Цената на водещия алткойн се бори да постигне значими печалби, като в продължение на седмици се задържа между $3,200 и $3,500. Опитите за пробив на границата от $4,000 многократно се проваляха, оставяйки криптовалутата във фаза на консолидация. През последните два месеца стойността ѝ се понижи с близо 20%, което породи въпроси относно нейната дългосрочна сила.
Съотношението ETH/BTC, ключов показател за сравнение на представянето на Етериум спрямо Биткойн, също спадна с 19% от началото на декември. Тази тенденция на отслабване предполага, че пазарната доминация на Етериум може да се изплъзне.
Междувременно настроенията на инвеститорите бележат пукнатини. Докато BTC ETF-итe върху Биткойн, се радват на десет последователни дни на приток, ETH ETF-ите претърпяха отлив на обща стойност $15.9 милиона. Тази промяна свидетелства за намаляващо доверие сред институционалните инвеститори.
Към пазарните трудности на алткойна се прибавят и сътресенията в основния му екип за разработки. Известни фигури като Ерик Конър и Дани Райън се оттеглиха от Фондация Етериум, посочвайки лични и професионални разочарования. Тези случаи засилиха опасенията относно стабилността на ръководството и бъдещата посока на организацията.
Дори създателят Виталик Бутерин, призна спешната необходимост от решаване на ключови въпроси като мащабируемост, сигурност и потребителско изживяване, за да се запази конкурентното предимство на организацията.
Освен вътрешните проблеми, Етериум е изправен пред нарастваща конкуренция от страна на съперници като Solana и XRP. Високопроизводителният блокчейн на SOL привлече широко внимание заради обработката на изумителните 60-65 милиона транзакции дневно, което значително надхвърля 1-1.3 милиона сделки на ЕТН. Въпреки по-високите такси за транзакции на Етериум, SOL постоянно регистрира по-големи обеми на транзакции.
Междувременно XRP рязко нарасна спрямо Етериум, отбелязвайки 350% увеличение от ноември 2024 г. насам. Въпреки че регулаторните забавяния забавиха одобрението на ETF на XRP, анализаторите прогнозират, че XRP скоро може да надмине Етериум и да заеме второто място по пазарна капитализация.
Доминиращата позиция на Етериум сега е на кръстопът. Тъй като съперниците въвеждат иновации с бързи темпове, а вътрешните предизвикателства продължават, ETH трябва да се адаптира бързо, за да избегне загубата на позиции в условията на ожесточена конкуренция. Способността му да се справи с мащабируемостта, да засили лидерството си и да възстанови доверието на инвеститорите ще бъде от решаващо значение за определяне на бъдещата му позиция на крипто пазара.
Неотдавнашните ценови действия на Solana привлякоха вниманието на анализаторите, като се появиха признаци, че дигиталният актив може да се подготвя за по-голямо движение – ако успее да преодолее препятствие.
Cardano (ADA) възвърна инерцията си след кратко затишие, като криптовалутата премина нивото от $0.70 поради нарастващия ентусиазъм около последните ѝ технологични разработки.
Въпреки че се сблъска с неотдавнашна заплаха за сигурността, TRX успя да задържи инерция, подкрепен от нов ъпгрейд на мрежата, който привлече вниманието на инвеститорите.
Ранен инвеститор в Етериум, който се присъедини към ICO през 2015 г., се раздели с голяма част от своите активи, което предизвика нова дискусия за краткосрочната ценова траектория на ETH.