Libra е една от спорните криптовалути, които някога са се появявали на бял свят. Регулаторните органи натискат този проект, и до този момент той не успя да спечели доверието нито на властите, нито на анализаторите.
Може би Libra са избрали грешния момент, за да стартират новия си проект предвид регулаторните дейности през последните няколко години. Правителствата по целия свят се борят да контролират риска с помощта на децентрализирани валути. Докато Facebook се опитва да получи одобрение от властите, изглежда, че властите не са сигурни в статуса на социалната медия.
На 19-ти февруари ЕС изрази своята загриженост относно криптовалутата на Facebook. Eвропа счита, че Facebook не успява да отговори напълно на въпросите на властите в ЕС. Изпълнителният вицепрезидент Домбровскис сподели нa 19-ти февруари, че Facebook не е в състояние да отговори на всички въпроси. Поради недостатъчната информация, която са получили от Facebook, ЕС не са сигурни в инфраструктурата на Libra и връзката ѝ със законодателството.
След прилагането на 5AMLD и очакваното прилагане на 6AMLD, ЕС не се бави по отношение на дигиталните финансови инициативи и планира да преодолее заобиколните пътища със строги закони в страните членки. Facebook вече има по-строги правила, които трябва да спазвате.
Изпълнителният директор на Facebook, Марк Зукербърг, говори пред ключова комисия от САЩ през октомври 2019 г. и се опита да оправдае Libra. За съжаление, дори след подробни отговори, властите все още не са показали положително отношение към новата криптовалута. Също така, самият изпълнителен директор на Facebook разкри в изслушването, че една четвърт от първоначалните инвеститори на Libra са се отказали от проекта.
Като цяло, това показва, че Libra губят своята стойност, преди да я спечелят. Ако това продължи, стартирането на ѝ може да се забави отново. Facebook трябва да бъдат много внимателни в отношенията си с регулаторните органи.
Инфраструктурата на Libra е доста уникална, което дава конкуренция на криптовалутите, както и фиатните валути. Валутата ще бъде подкрепена от ценните книжа с ниска деноминация, поради което тя прилича на фиатна валута.
Също така, това е дигитална валута, която ще се търгува на блокчейн, така че прилича и на криптовалута. А Facebook има основен дял в проекта и има лоша репутация по отношение на боравенето с клиентски данни. Всичко това е проблем за регулаторните органи, анализаторите и конкурентите на Libra.
Биткойн успя да се задържи на върха, но новините, свързани с Libra, разтърсиха стойността на флагманската криптовалута. Денят, в който представителят на Facebook, Дейвид Маркъс, отговори на въпросите на комисия в САЩ, цената на Биткойн се потопи и отиде под $10 000. Това показва, че ако Libra бъдат пуснати, това ще има голямо влияние върху пазарната стойност и потреблението на Биткойн и други големи криптовалути.
За да приключи, Facebook все още не се е отказал, след многократни отхвърляния от страна на регулаторните органи, и показва, че не е извън играта. Така че това е проблем за криптовалутите, финтех и дори традиционните финансови институции, защото това, което Facebook предлага, е новата финансова инфраструктура.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Беларус полага основите на дигитална версия на националната си валута, като пълното ѝ въвеждане се очаква в края на 2026 г.
Avalanche тихомълком се очертава като мощен претендент в еволюцията на финансовата инфраструктура, като потенциалът се простира отвъд крипто-ориентираните приложения.
Обединените арабски емирства ще пуснат своя дигитален дирхам – дигитална валута на централната банка (CBDC).
Ripple си осигури стратегическо партньорство с Chipper Cash за подобряване на трансграничните плащания в Африка, като използва блокчейна на Ripple и XRP за бързи и рентабилни транзакции.