Държавите-членки на Европейския съюз, одобриха окончателно цялостен набор от правила за криптоактивите, оказвайки натиск върху държави като САЩ и Великобритания да наваксат.
В Брюксел финансовите министри на ЕС одобриха правилата, договорени с Европейския парламент, който даде съгласието си през април. Прилагането на тези правила е планирано да започне през 2024 г.
Сривът на крипто борсата FTX засили неотложността на регулаторните органи да установят насоки за регулиране на криптовалутите. Елизабет Свантесон, министър на финансите на Швеция, която понастоящем председателства ЕС, заяви:
Последните събития подчертаха незабавната необходимост от регулации, които да защитят европейските инвеститори и да предотвратят използването на крипто индустрията за пране на пари и финансиране на тероризма.
Съгласно новите правила субектите, които възнамеряват да емитират, търгуват и обезпечават криптоактиви, токенизирани активи и стабилни монети в рамките на 27-те държави-членки на ЕС, трябва да придобият лиценз.
Бяха предприети и мерки за справяне с укриването на данъци и използването на трансфери на криптоактиви за пране на пари чрез подобряване на проследимостта на транзакциите.
От януари 2026 г. доставчиците на услуги трябва да получават имената на изпращачите и бенефициерите, участващи в транзакции с криптоактиви, независимо от сумата на превода, за да се борят с незаконните дейности.
Освен това бяха постигнати споразумения за изменение на регламентите за сътрудничество в областта на данъчното облагане между държавите членки, за да се обхванат транзакциите, включващи криптоактиви. Беше включен и обменът на информация относно предварителните данъчни становища за лица с високо материално състояние.
Компаниите, занимаващи се с криптовалути, се застъпват за регулаторна сигурност, подтиквайки държавите да подражават на разпоредбите на ЕС и настояват регулаторите да установят глобални стандарти за трансгранични операции.
Въпреки че Великобритания очерта поетапен подход, първоначално насочен към стабилните монети, а впоследствие разширен към необезпечените криптоактиви, не е определен конкретен график.
В Съединените щати съществуващите регулации за ценните книжа са използвани предимно за мерки за правоприлагане в крипто сектора, докато решенията относно въвеждането на индивидуални регулации и отговорните органи все още се обсъждат.
Хестър Пиърс, комисар в американския регулатор на деривати CFTC, наскоро призна, че различните федерални и щатски органи полагат усилия да определят надзорните си роли в крипто сектора, като заяви:
В момента се движим по неизследвана територия.
След напускането на Гари Генслер от ролята му на председател на SEC, регулаторната агенция възприе значително по-снизходителен подход към сектора на криптовалутите.
Хонконг предприе смела стъпка към укрепване на позицията си на глобален център за дигиталните активи чрез въвеждане на регулации, които позволяват на лицензирани крипто борси да предлагат стейкинг услуги.
Тъй като пейзажът на крипто регулациите се развива, Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) изглежда отстъпва, като други регулаторни органи поемат по-значима роля.
Лидерите на крипто индустрията с тласък за промяна на начина, по който се регулират стабилните монети, с цел да осигурят правото да предлагат лихви на притежателите.