Ерик Тръмп се позиционира в центъра на следващата голяма вълна за Биткойн – добивното дело.
Говорейки на събитието Consensus 2025 в Торонто, той разкри новата си инициатива, American Bitcoin, и очерта плановете си да я превърне в доминираща сила в индустрията.
Докато глобалният интерес към Биткойн нараства, Тръмп отбеляза, че всички, от държавни фондове до глобални конгломерати, се втурват да си осигурят BTC. „Където и да отида, дали във въздуха или на земята, всичко, което чувам, е Биткойн“, каза той, улавяйки чувството на неотложност около натрупването на криптовалути.
Но за разлика от много институционални играчи, които се фокусират единствено върху покупката, Тръмп има за цел да се конкурира директно със Strategy на Майкъл Сейлър – не чрез закупуване на Биткойн на шестцифрени цени, а чрез по-ефективен майнинг. Целта му? Да произвежда BTC на част от пазарната цена, като се стреми към разходи за добив от едва $37,000.
Наричайки го двупосочна надпревара – едната за натрупване, другата за производство – Тръмп вярва, че САЩ ще води в производството, комбинирайки стратегическа инфраструктура с рентабилни операции, за да заеме челно място в глобалния сектор на добива.
Mubadala Investment Company, един от най-големите държавни инвеститори в Абу Даби, тихо засилва позициите си в Биткойн ETF-ът на BlackRock, въпреки охлаждането на пазара в началото на 2025 г.
Икономистът и защитник на златото Питър Шиф поднови критиките си към крипто пазара, но този път фокусът му не е само върху Биткойн, а върху нарастващата тенденция на компании, чиито бизнес модели се въртят изцяло около притежаването на дигитални активи.
За първи път в региона, бахрейнската верига ресторанти Al Abraaj Restaurants Group стана първата публично търгувана компания в Близкия изток, която отдели част от корпоративните си средства за Биткойн.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс вярва, че Биткойн може да достигне $1 милион в рамките на следващите три години – и всичко зависи от икономическата политика и политическите цикли.