Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
В неотдавнашно интервю за CNBC Хагърти подчерта, че стабилните монети – дигитални активи, подкрепени от резерви – ще изискват огромни количества високо сигурни краткосрочни активи, за да поддържат фиксирания курс към долара. Според него това търсене ще доведе до скок в покупките на държавни облигации.
„Ще видим емитентите на стабилни монети да се превърнат в най-големите купувачи на американски държавни облигации в световен мащаб“, прогнозира Хагърти.
Сенаторът от Тенеси стои зад GENIUS Act (Закон за насочване и установяване на национална иновация за стабилни монети в САЩ), двупартийно предложение, целящо създаването на регулаторна рамка за стабилните монети. Законопроектът набира скорост в Конгреса и може да помогне за формализирането на правила, изискващи токените да бъдат подкрепени едно към едно с пари в брой или краткосрочен държавен дълг.
Хагърти отхвърли идеята за използването на акции като резерви, като вместо това посочи по-безопасни, ликвидни активи като облигации и пари кеш като естествена основа на икономиката на стабилните криптовалути. Той отбеляза, че законодателството може да доведе до над $1 трилион долара ново търсене на ценни книжа, като същевременно позиционира американския долар в центъра на глобалните цифрови финанси.
Ако бъде приет, законът GENIUS ще изисква емитентите да държат резерви под формата на щатски долари, депозити до поискване, застраховани сметки или федерални дългови инструменти, което ефективно ще превърне доставчиците на стабилни монети в основни участници на пазарите на държавни облигации.
Хагърти определи законопроекта като трансформираща стъпка за модернизиране на платежната система на САЩ, като същевременно засилва доминацията на долара в бързо дигитализиращата се глобална икономика.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Разговорите за създаването на единна валута на страните от БРИКС, която да се конкурира с щатския долар, се сблъскаха със суровата реалност. Централната банка на Бразилия заяви категорично, че в блока просто няма достатъчно финансови ресурси, за да се подкрепи такава амбициозна инициатива.
Въпреки силното възстановяване на S&P 500, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън счита, че инвеститорите може да пренебрегват предупредителните сигнали, които биха могли да означават проблеми за икономиката.