В неотдавнашно интервю за Politico френският президент Еманюел Макрон предложи Европа да работи в посока намаляване на зависимостта си от щатския долар.
Той смята, че европейските лидери трябва да разхлабят връзките си със САЩ и да се съсредоточат върху запазването на неутралитет в случай на потенциален конфликт между Китай и САЩ за Тайван.
Президентът Макрон отправи тези коментари след неотдавнашното си пътуване до Китай, където проведе високопоставена среща с китайския президент Си Дзинпин.
Той подчерта необходимостта Европа да намали зависимостта си от „екстериториалността“ на щатския долар в условията на ескалиращо напрежение между САЩ и Китай.
Макрон предупреди, че ако се стигне до конфликт, Европа няма да има време или ресурси да поддържа стратегическата си автономност и ще стане подчинена на една от свръхсилите.
В продължение на много години щатският долар доминира в световната търговия и в международната парична система. В последно време, обаче, усилията са насочени към прекратяване на зависимостта на света от долара.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Застрашено ли е господството на щатския долар?
Съобщава се, че страните от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка – планират да въведат алтернативна валута, която да заобиколи щатския долар. Тази нова валута може да бъде свързана с благородни метали или други твърди активи.
Други държави, като Саудитска Арабия, Аржентина, Иран, Индонезия, Турция и Египет, също изразиха интерес да се присъединят към алианса БРИКС.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.