Правителството на Ел Салвадор представи предложение за реформа и създаване на частна инвестиционна банка.
Според един от последните постове, написани от Милена Майорга, посланик на Салвадор в САЩ, предложената реформа се отнася най-вече до разрешаване на банките да оперират с Биткойн и долари.
Следователно ако предложението бъде прието, то банката ще може да приема депозити, както и да предлага заеми и други финансови услуги, използвайки Биткойн в допълнение към щатския долар.
В доклад на местна медия се посочва, че тази реформа има за цел също така да даде възможност на частните банки да поискат разрешение за предоставяне на услуги, свързани с дигитални активи и BTC.
Реформата има за цел да създаде подходяща правна рамка за частната инвестиционна банка на страната, която ще спомогне за насочването на финансови ресурси към стопански субекти и правителствени проекти. Капиталовото изискване за такива банки е определено на $50 милиона, като същевременно те могат да имат чуждестранни акционери.
Според доклада, за разлика от традиционните банки частните инвестиционни банки биха могли да имат по-малко строги регулации, като например премахване на забраната за сключване на договори между чуждестранни лица със свързани лица или премахване на ограниченията за концентрация на кредити и ограниченията за кредитна експозиция на един кредитополучател.
Законодателното събрание е получило, но все още не е одобрило въпросното предложение за реформа.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.