Home

Една от най-големите икономики в света започва да плаща за руски петрол в юани вместо долари

04.07.2023 11:00 2мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Една от най-големите икономики в света започва да плаща за руски петрол в юани вместо долари

Тъй като глобалните санкции променят търговията със суров петрол, рафинериите стратегически диверсифицират използването на валута за закупуване на руски внос, водени от опасенията за потенциални вторични санкции и валутни рискове.

Индийските рафинерии диверсифицират използването на валутата си за закупуване на руски внос на суров петрол поради продължаващите западни санкции и опасенията за потенциални вторични санкции.

За разлика от Запада, Индия не одобрява официално мерките срещу действията на Русия в Украйна. Въпреки това индийските банки са предпазливи по отношение на използването на щатски долари за руски внос, за да намалят риска от вторични санкции.

При едно скорошно развитие на събитията Indian Oil стана първата държавна рафинерия, която плати за руски суров петрол в китайски юани, а поне две частни рафинерии последваха примера ѝ, според данни на Reuters.

Преди това Индия не насърчаваше използването на юани в руските трансакции поради геополитическото напрежение с Пекин, но дали тази позиция се е променила, остава неясно.

По данни на Bloomberg държавните рафинерии Bharat Petroleum и Hindustan Petroleum също обмислят да приемат юана като алтернативна валута. Това отдръпване от щатския долар, който е преобладаващата валута в международните сделки с петрол, е продиктувано от опасения за валутни рискове. Индийските вносители търсят алтернативни варианти за намаляване на тези рискове.

Въпреки че Индия се опита да използва рупията за покупки на петрол, тези усилия до голяма степен бяха неуспешни поради невъзможността да се конвертират значителните запаси от рупии, притежавани от Москва. Освен това пренасочването на енергийния износ на Москва към нови пазари на преференциални цени е от полза за държави като Индия и Китай.

През юни руският внос в Индия достигна рекордно високи стойности от 2.2 милион барела на ден. Това нарастващо приемане на юана като разплащателна валута е изгодно за Пекин, който активно насърчава използването му в трансгранични търговски споразумения като част от постепенните си усилия за намаляване на господстващото положение на щатския долар.

То също така донякъде облекчава Русия, която разчита на юана, за да заобиколи западните мерки. Освен Китай, Пакистан също плати за московски суров петрол в юани миналия месец.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

БРИКС: Nasdaq отправя сериозно предупреждение за долара

Анализатор на Nasdaq изрази загриженост относно съюза БРИКС, предупреждавайки, че блокът може да предизвика криза за щатския долар.

30.09.2024 8:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао с първо изявление след като бе пуснат на свобода

Чанпен Джао, бившият ръководител на Binance се включи в социалните медии само седем часа след като беше освободен от затвора, публикувайки в платформата X, че цени простия лукс като храна и плодове.

29.09.2024 12:20 1мин. четене Kosta Gushterov

БРИКС: Русия и Китай ли са причината за възхода на златото?

Според Централната банката на Франция усилията на Русия и Китай да се откажат от щатския долар водят до ръст в цената на златото.

29.09.2024 11:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Кредиторите на FTX недоволни от минималните суми, които ще получат

Съгласно актуализираните наскоро документи за несъстоятелност, споделени от кредитора на FTX Сунил Кавури, лицата, които са загубили пари от борсата, могат да очакват да си възстановят само 10-25% от своите криптовалути.

29.09.2024 8:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.