Волфганг Белтраки, един от най-скандалните фалшификатори на изкуството на всички времена, навлезе в невероятния свят на незаменимите токени (NFT).
Белтраки създаде нов проект, наречен „The Greats„, колекция от 4,608 NFT на блокчейна на Етериум.
Произведенията са пресъздадени на ‘Спасителят на света’ (на латински Salvator Mundi), най-скъпата картина в света и една от най-противоречивите. Картината, за която се смята, че е направена от Леонардо да Винчи (около 1490–1500 г.), е продадена на рекордна цена от $450 милиона на търг на Christie’s през 2017. Той беше продаден на пълномощник на Мохамед бин Салман, престолонаследник на Саудитска Арабия.
Белтраки пресъздава Salvador Mundi въз основа на седем различни епохи в историята на изкуството – Зрял Ренесанс (около 1400–1550 г., започва с творбите на Леонардо да Винчи); Постимпресионизъм (ок. 1885–1910, Винсент ван Гог); Сюреализъм (ок. 1917–1950, Салвадор Дали); Кубизъм (ок. 1907-1914, Пабло Пикасо); Поп Арт (ок. 1950-1970; Рой Лихтенщайн); изкуство от ‘Фабриката‘ (около 1962-1984 г., Анди Уорхол) и Белтраки – според уебсайта на The Greats.
Фалшификаторът е преработвал известни картини през цялата си кариера от над три десетилетия, но под формата на фалшификат, което означава, че е пресъздавал произведения на известни художници и ги е продавал под техните имена като оригинални картини, когато са били фалшиви.
Белтраки измами света на изкуството с приблизително 35 милиона евро между 1980 и 2011 г. Той беше осъден на шест години затвор през 2011 г. от немските власти, но беше освободен в началото на 2015 г., след като излежава малко над три години от присъдата си. Съпругата му Елена също е осъдена като съучастник на четири години затвор.
След ареста му музеите на изкуството, галериите и аукционните къщи са забранили на Белтрачи да излага и продава неговото изкуство. 70-годишният художник сега се обърна към NFT пространството.
„Пазарът на NFT предлага на артистите платформа за самостоятелно предлагане на пазара и ги прави независими от традиционните механизми на пазара на изкуството“, се казва в изявление на Белтраки.
Като част от своята колекция от NFT, Белтрачи е преработил Salvator Mundi като 4,608 копия в неговия стил и стиловете на шестте майстора, изброени по-горе.
На въпроса защо е избрал Salvator Mundi за своята NFT колекция, говорител на Белтрачи каза,
Белтрачи е единственият човек с необходимите умения да го приложи. Той е успял да заблуди ‘експертите по изкуство’ стотици пъти с неговите пресъздадени творби на известни художници.
Но защо някой би купил NFT на прословутия фалшификатор на изкуство? Защото „той е висококвалифициран художник“ и „изкуството изглежда фантастично“, каза говорителят.
Не всички от 4,608 NFT в момента са изложени на уебсайта The Greats. Всички части ще бъдат разкрити едва когато продажбата започне след „8-10 дни“, каза говорителят.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Голям NFT проект ще пусне собствен токен скоро
The Greats ще правят „скрита продажба“, казаха те. Това означава, че купувачите няма да знаят какъв NFT издават. За да осигури най-високо ниво на произволност, от проекта казват, че използват Verifyable Random Function (VRF) на Chainlink, проверим източник на случайност, предназначен за смарт договори. Целта на използването на Chainlink VRF е да се гарантира, че NFT не се „експлоатират“ от страни като копачи, добави говорителят.
Това, което виждате на платното, не е единственото важно нещо. Всичко около него, като механизмът за продажби, записът на всеки собственик и продажба, техническото изпълнение, също са част от изкуството.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.
Ки Йонг Джу, главен изпълнителен директор на CryptoQuant, наскоро сподели интригуваща гледна точка за меме токените, като ги свърза с теорията на Карл Юнг за „колективното несъзнато“.