Европейската централна банка (ЕЦБ) наскоро представи предложението си за въвеждане на дигитално евро, което има за цел да рационализира и хармонизира дигиталните транзакции в Европа, както онлайн, така и офлайн.
Тази инициатива, както е представена във видеоклип, споделен от ЕЦБ, има за цел не само да опрости плащанията, но и да създаде нови възможности за предприятията, занимаващи се с обработка на плащания. От ЕЦБ подчертаха и потенциалните предимства на дигиталното евро за компаниите, обработващи плащания, като предположиха, че то може да насърчи по-сплотена и ефективна платежна екосистема в Европа.
A digital euro could simplify and unify how we pay digitally in Europe, online and offline, and offer new opportunities for businesses that handle payments.
Our colleague Georgina explains its benefits for companies managing payments.
Find out more https://t.co/n9Y9FiYWgP pic.twitter.com/afphHHMyZ7
— European Central Bank (@ecb) February 19, 2024
ЕЦБ очерта различни предимства на дигиталното евро, особено за европейските доставчици на услуги. В него се посочва, че банките и финансовите институции биха могли да извлекат значителни ползи от това развитие.
Очаква се дигиталното евро да направи революция в бизнес средата, като:
Тази стратегическа маневра е на път да подкрепи европейската икономика чрез опростяване на процедурите за плащане и повишаване на конкурентоспособността на европейските доставчици на услуги. Въпреки оптимистичната позиция на ЕЦБ обаче съобщението се сблъска със скептицизъм от страна на криптовалутната общност.
Критиците твърдят, че дигиталното евро означава ненужна централизация в епоха, в която съществуващите дигитални платежни услуги вече са ефективни.
Изразени бяха опасения относно потенциала на дигиталното евро да задуши иновациите и по-широките последици от засиленото влияние на централните банки върху дигиталните валути. Преобладаващите настроения сред скептиците поставят под въпрос необходимостта от тази инициатива на пазар, който цени децентрализацията и автономността.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.