В четвъртък Европейската централна банка (ЕЦБ) повиши основните си лихвени проценти с безпрецедентните 75 базисни пункта.
Институцията също така обеща по-нататъшни повишения, като даде приоритет на борбата с инфлацията, въпреки че блокът вероятно се насочва към зимна рецесия и нормиране на потреблението на газ.
Поради инфлацията, която е на най-високите си стойности за половин век и се приближава до двуцифрени стойности, политиците са обезпокоени, че бързият растеж на цените се утвърждава, като намалява спестяванията на домакинствата, пречи на инвестициите и предизвиква цикъл, понижаващ заплатите.
След голямото увеличение на лихвените проценти през юли ЕЦБ повиши депозитната си лихва от нула на 0.75% и вдигна основната си лихва по рефинансиране до 1.25% – най-високото равнище и за двете от 2011 г.
Все пак Европейската централна банка изостава по отношение на повишаване на лихвените проценти от други централни банки – особено Федералния резерв на САЩ. Някои анализатори споделиха, че прекомерните увеличения от юли насам са опит да се навакса.
Ръководителят на ЕЦБ Кристин Лагард обяви:
Очакваме да продължим да повишаваме лихвените проценти, тъй като инфлацията остава твърде висока и вероятно ще остане над целта ни за продължителен период от време.
Тя твърди, че решението за повишение е било единодушно.
„Смятаме, че това ще отнеме няколко заседания“, каза тя. След това Лагард уточни, че повишаването на лихвите може да продължи до началото на 2023 г.
В продължение на седмици медиите активно коментираха дали ще видим увеличение с 50 и 75 базисни пункта. Поредният скок както на общата, така и на базисната инфлация вероятно е бил повод за решението, като Лагард заяви неколкократно, че настоящото високо ниво е „просто неприемливо“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво е ISO 20022 и защо има значение?
Главата на ЕЦБ сподели, че 75 базисни пункта няма да са нормата и че бъдещите увеличения могат да бъдат по-малки. Тя също така отказа да изключи възможността, че ще видим още подобни големи повишения.
Инфлацията скочи до 9.1% през август, а новите прогнози на ЕЦБ предвиждат връх близо до това ниво малко преди края на годината. Според някои пазарни анализатори обаче скоро тя ще надхвърли 10%.
Все пак тези прогнози предвиждат растеж на цените над целта на банката от 2% за следващите години, като прогнозата за 2023 г. бе повишена от 3.5% на 5.5%. Дори за 2024 г. се предвижда 2.3%, което е над целта от 2%.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.
Европейският съюз даде одобрение на 10 компании, което им позволява да емитират стабилни монети в съответствие с новата рамка за пазарите на крипто активи (MiCA).
Сривът на аржентинския токен Libra разпали отново дебатите за необходимостта от по-силна регулаторна рамка за меме монетите.
Високопоставен служител от Федералния резерв на САЩ настоява за ново законодателство, което да позволи на традиционните финансови институции да емитират стабилни монети, обезпечени с американски долар.