Нарастват спекулациите, че Европейската централна банка (ЕЦБ) може да понижи лихвените проценти през следващия месец, като септември се превръща в критична точка.
Над 80% анализаторите очакват намаляване на лихвените проценти, евентуално заедно с Федералния резерв, и дори прогнозират ново намаление през декември.
Стремежът към понижение на лихвите се стимулира от устойчивата инфлация, която продължава да надхвърля целевото равнище на ЕЦБ от 2%. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че евентуални корекции на ставките ще зависят от бъдещите отчети за инфлацията.
Понастоящем основните лихвени проценти на ЕЦБ са 4.25% за рефинансиране и 3.75% за депозити, след леко намаление през юни 2024 г. Банката е изправена пред дилемата да ограничи инфлацията, като същевременно избегне по-нататъшно икономическо напрежение в еврозоната, която вече изпитва бавен растеж и нарастващи разходи.
Мартинс Казакс, ключов служител на ЕЦБ и ръководител на централната банка на Латвия, изрази готовност да обмисли още едно понижение на лихвите през септември, но ще изчака нови данни, преди да вземе решение. Той отбеляза, че макар настоящата парична политика да е помогнала за овладяване на инфлацията, растежът остава слаб поради недостатъчните структурни промени.
На заседанието на ЕЦБ през юли бе запазена предпазлива позиция, като бяха отчетени продължаващите инфлационни рискове. Неотдавнашните данни за заплатите предполагат потенциално забавяне, което би могло да спомогне за привеждане на инфлацията в съответствие с целевото равнище от 2% до 2025 г. Казакс остава оптимист, че постигането на тази цел все още е осъществимо, дори при евентуални допълнителни понижения на лихвените проценти.
Основателят на Binance, Чанпен Джао, отхвърли твърденията, че е свързан с World Liberty Financial (WLF), крипто проект, свързана със семейството на Доналд Тръмп.
Виталик Бутерин, съосновател на Етериум, наскоро сподели информация за своите крипто активи, докато отговаряше на дискусия в социалните мрежи.
Докато Вашингтон продължава с новите данъчни облекчения и военни разходи, все повече икономисти алармират за нарастващия дълг на САЩ.
Няколко от най-големите банки в САЩ, включително организации, свързани с JPMorgan, Bank of America, Citigroup и Wells Fargo, проучват възможността за създаване на обща стабилна монета, според източници, запознати с дискусиите.