Европейската централна банка (ЕЦБ) търси право на вето върху пускането на стабилни монети в еврозоната, в допълнение към по-голяма надзорна роля, според доклад на Reuters.
Тъй като стабилните монети извличат стойността си от официалните валути, централните банкери са особено предпазливи към тях. Те се опасяват, че тази връзка може да повлияе на контрола върху плащанията, банкирането и паричното предлагане.
Съобщението идва в светлината на плановете на Facebook да пусне дигитална монета, подкрепена с долари, наречена Diem. Първоначално социалната мрежа беше планирала да пусне стабилна монета, наречена Libra. Куп официални фиатни валути щяха да подкрепят това, но регулаторната реакция доведе до това, че проектът отслабна.
През септември Европейският съюз (ЕС) възнамерява да установи изчерпателни правила за криптоактивите. Те вероятно ще включват стрес тестове, както и изисквания за капитал и ликвидност. Facebook ще трябва да се придържа към тези разпоредби, преди да пусне стабилни монети.
ЕЦБ заяви, че в крайна сметка трябва да реши дали може да бъде разрешено издаването на стабилна валута в еврозоната. Това се дължи на потенциала на токените да компрометират контрола на централната банка върху инфлацията или безопасността на плащанията. ЕЦБ също така предложи правилата на ЕС да бъдат променени, за да направи становището му по въпроса обвързващо за националните органи, които искат да издават стабилни монети.
Централната банка обясни, че:
„Когато споразумението за препращане на активи е равносилно на платежна система или схема, оценката на потенциалната заплаха за провеждането на паричната политика и за безпроблемното функциониране на платежните системи трябва да попада в изключителната компетентност на ЕЦБ“
Стабилните монети са изправени пред нарастващ регулаторен натиск. През декември 2020 г. в Конгреса на САЩ беше въведен Законът за обвързването на стабилни монети и налагане на лицензи за банки (STABLE). По същия начин диктува изискванията за капитал и ликвидност.
Законодателството ще изисква от всеки емитент на стейблкойн да придобие банкова харта. Емитентът също ще изисква одобрение от Федералния резерв (ФЕД), Федералната корпорация за гарантиране на влоговете (FDIC) и съответната банкова агенция шест месеца преди издаването. Освен това ще се нуждаят от достатъчно резерви във ФЕД, за да осигурят конвертиране при поискване.
Въпреки че законодателството не е прието, това може да има опустошителни последици за бъдещето на стабилните монети.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.