Начало » Две групировки са отговорни за 60% от всички крипто хакове

Две групировки са отговорни за 60% от всички крипто хакове

29.01.2019 17:19 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Две групировки са отговорни за 60% от всички крипто хакове

Само две групировки са отговорни за по-голямата част от хаковете на крипто борси досега, според нови изследвания.

Chainalysis, доставчик на софтуер за анализ на блокчейн, публикува в понеделник доклад, в който се посочва, че две „видни, професионални“ криминални групи стоят зад най-малко 60% от всички публично съобщавани хакове на борси за криптовалути, което възлиза общо около $1 милиард.

„Средно, хакерите, които проследихме от двете изтъкнати групировки, крадяха по $90 милиона на хак. Te обикновено преместват откраднати средства чрез сложен набор от портфейли и борси в опит да прикрият криминалния произход на средствата“, се казва в доклада.

Фирмата определя двете групи като Alpha и Beta, като първата е „гигантска, строго контролирана организация, частично движена от немонетарни цели“, а втората е „по-малко организирана и по-малка организация, която е съсредоточена върху парите“.

Chainalysis анализира крипто транзакциите на групите и установи, че Alpha бързо премества средства след като ги краде, с „изключително висок” среден брой движения на средствата – един от хаковете включваше до 15 000 трансфера. Alpha също така преобразува до 75% от откраднатите криптовалути в кеш, в рамките на 30 дни.

Групата Beta, от друга страна, е сравнително бавна и чака 6–18 месеца, преди да измъкне откраднати криптовалути, според доклада. И когато реши да си вземе парите, те бързо достигат до една крипто борса и прехвърлят над 50% от средствата в рамките на дни. В един пример, Beta изтегли около $32 милиона наведнъж.

На други места в доклада, Chainalysis също така установи, че етериум измамите се увеличават, въпреки че са по-малки по мащаб. „През 2018 г., само 0,01% от Етериум бе откраднат в измами, на стойност $36 милиона, което е двойно на приходите от хакове през 2017 г.“

Недобронамерените участници също изглеждат незасегнати от крипто-мечите пазари. В доклада се посочва, че през 2018 година, когато цената на Биткойн спадна с около 80%, „пазарната активност на тъмната мрежа почти се е удвои“.

„Криптовалутната престъпност се развива, за да стане част от традиционната криминална дейност и смятаме, че тази тенденция ще продължи и през 2019 г.“, заявиха от компанията. „Участниците на пазара на криптовалути ще се нуждаят от най-новите технологии и разследващ анализ, за да отвърнат на удара.“


Още през октомври, друг доклад на доставчика на киберсигурност Group-IB, показва, че известната севернокорейска група за хакерство, Lazarus, успява да открадне колосалната сума от $ 571 милиона в криптовалути, след 14 хака на крипто борси от януари 2017 година.


https://t.me/joinchat/GVKUGRH2XQaG9Ww6oeui4Q

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

DeFi протокол претърпя експлойт – какви са последиците?

Loopscale, децентрализирана финансова платформа, изградена върху Solana, бе принудена да преустанови кредитната си дейност след сериозен пробив в сигурността, който доведе до загуби в размер на около $5.8 милиона.

27.04.2025 20:10 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Поредната крипто измама засегна депутат от Обединеното кралство – какви са последиците?

Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.

17.04.2025 10:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Трейдър е изправен пред затвор за укриване на данъци от NFT продажби

Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.

14.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов малуер атакува големите крипто портфейли

Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.

13.04.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.