Както съобщава Forklog, държавните служители в уралския регион на Русия вече са задължени да отчитат спестяванията си, съхранявани в криптовалути.
Указът е подписан от един от местните управители след приемането на новия закон за цифровите финансови активи.
Законът класифицира криптовалутите и цифровите токени като собственост и забранява използването им като опция за сетълмент при плащане на стоки или услуги. Законът влиза в сила от януари 2021 година.
Освен това, както се съобщава, през последната година двама висши агенти на руската централна разузнавателна служба (ФСБ) изнудват медиен магнат – бивш изпълнителен директор на топ медията „Известия“ – Ераст Галумов.
Те са поискали 1 милион долара в Биткойн, обвинявайки Галумов за измама на стойност $630,000 и обещавайки да го натопят за престъпления, които той никога не е извършвал, ако не се съгласи да плати.
Освен това Forklog съобщи, че няколко случая на подкуп в криптовалути вече се разследват от руските правоприлагащи органи.
Напоследък президентът на Чечения, Рамзан Кадиров, се притеснява от големия интерес, който гражданите на страната проявяват към Биткойн и криптовалутите като цяло.
Кадиров каза, че медиите описват крипто като „новото злато“ и провокират нещо като „Биткойн треска„.
Съобщава се, че хората теглят заеми, за да вземат печалби от криптовалути и спестяват за себе си и семействата си, като влагат последните си пари в крипто.
Основната грижа на Кадиров, обаче, е моралната страна на тези инвестиции. Той смята, че цената на тези активи се покачва само поради алчността на китовете, които имат големи количества от тези активи и се опитват да привлекат нови инвеститори и да спечелят пари от своите амбиции.
Сред всички региони на Русия, населението на Чечения изглежда показва най-голям интерес към криптовалутите.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.