В началото на 90-те години на ХХ век доходността на облигациите в Америка се повиши поради бюджетния дефицит по време на управлението на президента Джордж Буш.
Това доведе до политическа промяна, пример за която е спечелването на 19% от гласовете на избирателите от Рос Перо на изборите през 1992 г. Значителна роля изиграха облигационните бдители – търговци, които влияят на пазарите.
Днешната ситуация обаче е различна. Доходността по 10-годишните облигации се повиши драстично през последната година, достигайки нива, невиждани от 2007 г. насам. Въпреки значителния бюджетен дефицит влиянието върху Конгреса няма да бъде толкова ефективно.
От прогнозираните за 2024 г. федерални разходи в размер на $6.4 трилиона само $1.85 трилиона са дискреционни. Повишаването на данъците може да промени ситуацията, но реалистичните възможности са ограничени.
Справянето с неустойчивия дълг в исторически план включва строги икономии, реформи, фалит, инфлация или финансови репресии. Фалитът не е опция за САЩ поради заемането на средства в долари.
Може да се наложи комбинация от инфлация и репресии. Инфлацията ерозира богатството и може да увеличи държавните приходи. Репресиите поддържат лихвените проценти под нивото на инфлацията, като прехвърлят богатството към правителството.
Джордж Гонкалвес от MUFG Securities смята, че ако лихвените проценти се запазят на сегашните си равнища, те ще натоварят държавните финанси. Лихвените проценти биха могли да се понижат, но това може да наложи Фед да ги облекчи поради сегашното им въздействие върху икономиката.
Краят на 90-те години на ХХ в. беше благополучен за инвеститорите в облигации и акции, отчасти благодарение на облигационните бдители. Според Wall Street Journal обаче бъдещите перспективи може да се различават значително.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.