Фокусът върху промяната на лихвения процент на Федералния резерв беше широко разпространен сред политиците в световен мащаб тази година.
Друго основателно безпокойство и все по-належащ проблем обаче е нарастващият държавен дълг на САЩ.
Ръстът на държавния дълг на САЩ не е нещо ново, но вече достига нива, които биха могли значително да повлияят на световната икономика. През 2008 г. на САЩ се падаше една четвърт от общия дълг на богатите страни, но сега е около половината.
Това нарастване на дълга на САЩ е обезпокоително, защото създава интензивна конкуренция за средства, което води до по-високи разходи за заеми за всички останали. Някои централни банкери дори обмислят намаляване на контролираните лихвени проценти, за да противодействат на това.
Франсоа Вилерой Де Гало, управител на централната банка на Франция, подчерта този проблем, отбелязвайки, че големият дефицит на фискалната политика на САЩ затяга финансовите условия и подхранва инфлацията. Други, като Кристалина Георгиева от МВФ, споделят подобни опасения, опасявайки се, че този заем отклонява ресурси от други важни области, включително тези в по-бедните части на света.
Докато сегашното ниво на дълг само по себе си не е тревожно в сравнение с някои страни, липсата на ясен политически план за справяне с него е тревожна. Тази ситуация може да доведе до глобален финансов шок, ако инвеститорите изведнъж загубят доверие в ценните книжа на САЩ.
Въпреки тези опасения, анализаторите предполагат, че криза, предизвикана от американския дълг, не е неизбежна. Все пак, ако се случи, въздействието му може да бъде значително в различни финансови сектори, включително облигации, акции, деривати и валутни стойности.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.