БРИКС и АСЕАН се отказват от зависимостта от щатския долар в световната търговия, като вместо това предпочитат да използват местни валути за трансгранични транзакции.
Общо 21 държави официално се споразумяха да намалят зависимостта си от щатския долар, за да укрепят собствените си валути. БРИКС и АСЕАН активно оспорват глобалния резервен статут на щатския долар, като се стремят да дадат приоритет на използването на собствените си местни валути.
От гледна точка на световните икономически тенденции БРИКС и АСЕАН представляват по-малка заплаха в сравнение с ескалиращата дългова криза в САЩ.
Доминацията на щатския долар се оспорва не външно, а вътрешно. Според неотдавнашна актуализация на Бюджетната служба на Конгреса (CBO) дефицитът в щатски долари може да достигне 181% от американския БВП през следващите три десетилетия. В исторически план прекомерният дълг доведе до упадъка на британската лира като световна валута през 1900 г.
Според Bloomberg новосформираният 11-членен блок БРИКС може да контролира 50% от световния БВП до 2050 г. Понастоящем страните от БРИКС управляват общо 30% от цялата световна търговия, а по-голямата част от тези транзакции скоро може да се извършват в местни валути.
Освен това страните от БРИКС представляват 46% от световното население – цифра, която продължава да нараства, докато населението на западните страни намалява. Освен това след включването на Саудитска Арабия и ОАЕ страните от БРИКС вече контролират 42% от световните доставки на петрол.
Ако дългът в щатски долари се управлява ефективно, американската икономика и БВП могат да процъфтяват през следващите три десетилетия.
БРИКС няма да представлява значително предизвикателство за САЩ, ако дефицитът в щатски долари бъде овладян.
В заключение, нарастващата дългова криза би могла да бъде последният удар върху господството на долара, а не върху съюза БРИКС.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.