Според последните доклади, наскоро Узбекистан реши да забрани покупките на криптовалути, дори когато става дума за лицензирани борси.
Преди няколко седмици, Националната агенция за управление на проекти в Узбекистан въведе нови изменения в нормативната уредба. Новите наредби дойдоха на 6 декември и последиците от тях вече се усещат, тъй като оттеглиха оперативния капацитет по отношение на закупуването на дигитални валути за физически лица.
С други думи, гражданите на Узбекистан вече не могат законно да купуват дигитални валути, дори ако се обърнат към лицензирани крипто борси в страната. Решението на Узбекистан да направи крачка назад и да попречи на криптовалутите да се разпространяват в страната стана гореща тема, в резултат на което се проведоха до многобройни дискусии по целия свят.
За щастие, агенцията е решила да позволи на инвеститорите да продават своите дигитални активи, получени преди въвеждането на новата забрана. Притежателите на криптовалути все още имат право да продават монетите си на две регистрирани платформи в страната – Forklog и Sputnik.
Според това, което е известно до този момент, изглежда, че краят на използването на криптовалутите като легитимен метод на плащане в Узбекистан е настъпил. Междувременно, борсите ще приемат искания само от инвеститори на 18 или повече години, при условие че са проверени и не се подозира, че участват в незаконни дейности. Това идва от опасенията за инвеститорите в Узбекистан, които потенциално участват в пране на пари или финансиране на тероризъм.
Въпреки че страната в никакъв случай не е основен криптовалутен център, стриктните и бързи действия на правителството срещу криптовалутите оставиха много крипто ентусиасти доста изненадани. В крайна сметка, Узбекистан все още не е среда за криптовалути и блокчейн, но със сигурност е на път да се превърне в такава.
Миналата година, правителството на Узбекистан законно прие търговията с криптовалути и разреши лицензирането на борси благодарение на президентски указ. Той показа колко лесно може да се позволи на криптовалутите да започнат да навлизат в страната. Действията на правителството от този период дори показват, че то има планове за разширяване на крипто операциите в страната.
Един пример за това е подписването на пакт с Корейската Блокчейн Бизнес Асоциация.
Проектът беше много очакван, с основен акцент върху укрепване на блокчейн мрежата на страната. Имаше дори планове за създаване на платформа за търговия, академия за блокчейн и дори първични предложения за монети (ICO) трябваше да бъдат легализирани.
Сега страната изглежда е променила мнението си и е решила изцяло да забрани покупките на криптовалути. Изглежда обаче, че правителството вярва, че различни чуждестранни проекти, инвестиции и компании все още могат да отиват в Узбекистан в бъдеще.
Узбекистан също не е единствените, които изведнъж д се обърнат срещу криптовалутите. Наскоро бе съобщено, че най-голямата видео платформа в света, YouTube, започна да премахва свързани с криптовалути видеоклипове от своя уебсайт, без никакво предупреждение или причина.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.