Президентът Доналд Тръмп официално отмени спорното IRS правило, което имаше за цел да приложи традиционните изисквания за данъчна отчетност към децентрализираните крипто платформи.
Този ход, обявен в четвъртък, е значителна промяна в политиката на предишната администрация по отношение на надзора на криптовалутите.
Въпросното правило, финализирано през последните седмици от мандата на президента Байдън, имаше за цел да третира протоколите за децентрализирано финансиране (DeFi) по същия начин като централизираните крипто борси, изисквайки от тях да докладват на данъчната служба данни за потребителските транзакции. Критиците от крипто сектора твърдяха, че политиката е неприложима. DeFi платформите работят без посредници и нямат достъп до самоличността на потребителите, което прави спазването на такива правила технически невъзможно.
Законодателите реагираха бързо. И двете камари на Конгреса гласуваха по-рано тази година за отпадане на правилото чрез Закона за преглед от Конгреса, който допуска отмяна с обикновено мнозинство на неотдавна приетите федерални разпоредби. Подписът на Тръмп сега удостоверява, че решението е влязло в сила.
IRS бе въвела правилото в опит да затвори данъчните вратички за крипто, основавайки се на мандатите от Закона за инвестиции в инфраструктура и работни места от 2021 г., който класифицира брокерите на дигитални активи като данъчно задължени лица. Този закон първоначално бе насочен към централизирани компании като Coinbase и Kraken, но разширеното правило разпространи това определение върху DeFi платформите – предизвиквайки отпор.
Откакто се завърна на поста, Тръмп се позиционира като съюзник на света на дигиталните активи. Той ясно заяви, че иска САЩ да възприемат блокчейн иновациите, като през първата си седмица сформира специална работна група за крипто и дори подписа заповед през март за стартиране на федерален Биткойн резерв. Решението за премахване на правилото на IRS се вписва точно в тази по-широка програма.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.