Според милиардерът инвеститор Чамат Палихапития, въпреки последните съобщения за дедоларизация, господството на щатския долар остава неоспоримо.
В неотдавнашен епизод на All-In Podcast Палихапития предположи, че девалвацията на долара може да има положителни последици за Съединените щати.
Палихапития твърди, че по-слабият долар всъщност може да бъде от полза за американската икономика, тъй като дава възможност на други държави да купуват американски продукти на по-ниски цени.
Той изтъка факта, че много чуждестранни правителства, приблизително 187 държави, разчитат на стабилността на щатския долар и предпочитат да не държат собствена валута.
Въпреки че стойността на долара може да се колебае поради инфлацията, тази увеличена покупателна способност в крайна сметка допринася за предимството на САЩ.
Тя позволява по-евтин внос, което води до леко подобрение на чуждите икономики, като същевременно запазва силата на щатския долар.
Палихапития призна сложността на тези взаимодействия, като подчертава техния относителен характер. Той също така смята, че е малко вероятно правителството на САЩ да се отклони от дългосрочната стратегия за обезценяване на валутата.
В резултат на това той препоръчва да се инвестира в рискови активи като акции и криптовалути, за да се извлече полза от тенденцията за дългосрочно обезценяване на долара.
В обобщение Чамат Палихапития твърди, че позициите на щатския долар остават силни и обезценяването на валутата може да бъде от полза за американската икономика.
Той също така прогнозира продължаващо обезценяване на валутата от страна на правителството на САЩ и съветва да се инвестира в рискови активи, за да се ориентираме в тази тенденция.
Тежките мита, въведени от президентa Доналд Тръмп, предизвикаха глобална финансова промяна, като накараха няколко държави да преразгледат зависимостта си от щатския долар.
Федералният резерв на САЩ е готов да се намеси със спешна помощ, ако финансовите пазари са изправени пред сериозен стрес, потвърди в неотдавнашно интервю президентът на Федералния резерв на Бостън Сюзън Колинс, давайки знак, че политиците остават бдителни на фона на неотдавнашната нестабилност на акциите и облигациите.
Япония се готви да промени своите крипто регламенти с ново предложение, което ще раздели дигиталните активи на две отделни категории – една за бизнес подкрепени токени и друга за децентрализирани криптовалути като Биткойн.
Китай отвърна на удара на САЩ с рязко увеличение на митата, като повиши размера върху вноса от САЩ до 125%, считано от 12 април 2025 г.