Стойността на щатския долар се повиши спрямо основните валути в понеделник, след като представители на Федералния резерв посочиха вероятна поредица от повишения на лихвените проценти.
Този ход е в отговор на трайно високите нива на инфлация и свития пазар на труда.
Мишел Боуман, член на Федералния резерв, заяви по време на събитието „Фед слуша“ в Атланта, че вероятно ще са необходими допълнителни увеличения на лихвените проценти, за да се понижи инфлацията до целевите за централната банка 2%. Боуман обясни също, че е подкрепила неотдавнашното повишаване на лихвените проценти поради продължаващите високи нива на инфлация и умерения икономически растеж.
Джон К. Уилямс, президент на Фед на Ню Йорк, повтори това мнение в интервю за New York Times. Той изрази необходимостта от запазване на предпазлив подход за известно време, като се имат предвид основните фактори, влияещи върху икономиката, като предлагане, търсене и инфлация.
В следобедната търговия доларът отбеляза повишение с 0.5% спрямо йената, достигайки 142.45 йени. Доларът леко поскъпна и спрямо швейцарския франк, достигайки 0.8731 франка.
Индексът на долара остана относително стабилен на равнище 102.03. Той отбеляза спад след публикуването на разочароващия доклад за заплатите в неселскостопанския сектор на САЩ предишния петък.
Джеф Клингелхофер, портфолио мениджър в Thornburg Investment Management, смята, че печалбите на долара ще се запазят в краткосрочен и средносрочен план. Той очакваше по-дълга пауза в действията на Фед, което би могло да бъде от полза за долара поради разликите в лихвените проценти.
Клингелхофер изказа и предположението, че трайно по-високите лихвени проценти могат да доведат до по-сериозен икономически спад, предизвиквайки потоци от сигурни убежища, които биха подкрепили долара.
Наскоро Федералният резерв повиши основния си лихвен процент с 0.25%, определяйки го в диапазона от 5.25% до 5.50%. Много инвеститори очакват, че това ще отбележи края на кампанията, започнала през март 2022 г.
По отношение на другите валути еврото отбеляза спад спрямо долара, достигайки 1.1006. Това се дължеше на публикуваните в понеделник данни, сочещи по-голям от очаквания спад с 1.5% на германското промишлено производство за юни спрямо предходния месец.
Инвеститорите обръщат внимание и на предстоящите данни за инфлацията в САЩ и Китай. Очаква се в четвъртък САЩ да публикуват данни за базисната инфлация през юли, като прогнозите са тя да бъде около 4.7% на годишна база. Същевременно в сряда Китай ще оповести данните си за инфлацията през юли, които ще бъдат внимателно наблюдавани за евентуални признаци на дефлация.
Спрямо офшорния китайски юан доларът поскъпна с 0.2%, достигайки 7.2024.
Освен това британският паунд се засили с 0.3% спрямо долара, достигайки 1.2783. Това се случи след неотдавнашното решение на Английската централна банка да повиши лихвените проценти с 25 базисни точки до 5.25%, отбелязвайки 15-годишен връх.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).