Home

Доларът доминира, но движението срещу валутата не може да се спре

22.02.2024 7:00 4мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Доларът доминира, но движението срещу валутата не може да се спре

Огромното значение на щатския долар в световните парични и икономически рамки след края на Втората световна война е безспорно.

Функционирайки като резервна валута, средство за размяна и разчетна единица, влиянието му е проникнало в международните финанси. Макар че в миналото някои държави и региони са се опитвали да намалят зависимостта си от долара, което често се нарича дедоларизация, тези усилия обикновено не са имали широкообхватно въздействие.

Зависимостта от долара

Въпреки очевидното недоволство от хегемонията на долара и свързаното с нея влияние, което той предоставя на Вашингтон, предишните опити за дедоларизация не доведоха до значителни резултати. По този начин господството на щатския долар продължава да определя преобладаващия глобален икономически сценарий.

Въпреки това съвременните обстоятелства предполагат отклонение от миналите модели. Недоволството от господството на долара сега обхваща по-широк географски спектър, включващ Югоизточна Азия, Близкия изток и Латинска Америка. Неотдавнашните инициативи за дедоларизация се характеризират с многостранен подход, проявяващ се по различен начин в различни сектори и направления. Важно е да се отбележи, че дедоларизацията е интегрирана в политиките и стратегиите на някои държави.

И все пак, усилията за дедоларизация не означават края на долара в обзоримото бъдеще или рязко прекратяване на неговото влияние. Понастоящем не съществува жизнеспособна алтернатива на долара и липсват съществени доказателства, които да сочат значителна заплаха за господстващия му статут.

Въпреки това недостатъците на прекомерната зависимост от долара стават все по-очевидни, особено за развиващите се икономики. Много държави започнаха проучвания на алтернативни механизми за фактуриране на търговията, валутни резерви, методи за финансов клиринг и емитиране на дълг. Инициативите за дедоларизация отразяват и стремежите за преход от еднополюсен към многополюсен свят, като отразяват променящите се наративи и стремежа към по-всеобхватен международен икономически ред.

Икономическа обосновка на дедоларизацията

Преоценката на ролята на долара в световната икономика и последиците от нея за финансовата система не се ограничават само до националните държави, а обхващат и инвеститорите. Дедоларизацията представлява отговор, който се основава на икономически съображения, а не просто на чувства.

Преди всичко опасенията се породиха поради несъответствието между намаляващото икономическо значение на САЩ след Втората световна война и разширяващото се господство на долара. Непропорционалното присъствие на щатския долар в международните валутни резерви, фактурирането на световната търговия и трансграничните заеми далеч надхвърля дела на САЩ в световния БВП и международната търговия. Този дисбаланс засилва опасенията относно глобалната финансова стабилност.

Потенциалните рискове, свързани с това една държава да поеме такава значителна тежест за световната икономика, въпреки намаляващата ѝ относителна икономическа тежест, са значителни. Учените твърдят, че настоящата международна финансова система, ориентирана към долара, облагодетелства прекомерно Съединените щати и е неустойчива. Смята се, че преодоляването на тази асиметрия е наложително, за да се коригира дисбалансът, който се запазва от шока на Никсън през 1971 г. насам.

Освен това използването на долара като инструмент за провеждане на външната политика на САЩ или за приоритизиране на американските икономически интереси се отразява неблагоприятно на други държави, особено на развиващите се страни с ограничена устойчивост на външни шокове. Липсата на механизми, които да налагат консултации със засегнатите страни, подчертава системните проблеми, присъщи на международната парична система.

Освен това се засилват опасенията относно прехвърлянето на ресурси към САЩ чрез долара. Превъзходството на долара насърчава глобалното търсене на долара като сигурен актив, което позволява на САЩ да внасят стоки и услуги при благоприятни условия, като същевременно изнасят капитал обратно в света, което води до значителни печалби. Тази динамика допринася за значителен непряк трансфер на капитали от света към САЩ, като задълбочава икономическите дисбаланси и уязвимостта, особено за държавите с трайни търговски излишъци.

Заключение

Макар че неотдавнашните усилия за дедоларизация показаха широка динамика, трайното господство на щатския долар остава до голяма степен неоспорено. Липсата на единствена алтернативна валута, способна да изпълнява многостранните функции на резервна валута, средство за съхранение на стойността и платежно средство, представлява значителна пречка. Въпреки това повишеното съзнание за икономическите и геополитическите императиви за дедоларизация, съчетано с активното участие на основните развиващи се икономики, предполага устойчива траектория към по-нататъшна диверсификация от долара.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Биткойн срещу злато: Питър Шиф и Питър Бранд коментират възможностите

Дългогодишният дебат между Биткойн (BTC) и златото като инвестиционни активи отново предизвика сблъсък между легендарния трейдър Питър Бранд и дългогодишния крипто скептик Питър Шиф.

07.09.2024 21:00 2мин. четене

Мениджър на активи оттегля заявлението си за спот Етериум ETF

Мениджърът на активи WisdomTree поиска да оттегли от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) своето S-1 заявление за спот Етериум борсово търгуван фонд (ETF), повече от три години след първоначалното му подаване.

07.09.2024 17:00 1мин. четене

Компанията зад ChatGPT увеличи платената си потребителска база с над 60%

Бизнес сегментът на OpenAI, включващ продуктите ChatGPT Enterprise, Team и Edu, е увеличил платената си потребителска база с близо 67% от април насам, като към 5 септември е надхвърлил един милион потребители.

07.09.2024 12:30 2мин. четене

Индия ще одобри още две офшорни крипто борси

Индийското звено за финансово разузнаване (FIU) обмисля възобновяването на дейността на още две международни крипто борси.

07.09.2024 11:00 2мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.