По данни на Държавната администрация за чуждестранна валута Bloomberg Intelligence (BI) установи, че китайският юан вече представлява 48% от трансграничните плащания и постъпления в Китай.
Това е значително увеличение спрямо почти нулевата стойност през 2010 г. За сравнение, процентът на трансграничните плащания, извършени с щатски долар, е намалял от 83% на 47%.
Стивън Чиу, главен стратег по валутни курсове и лихвени проценти в BI, изказа предположението, че нарастването на използването на юана вероятно е резултат от отварянето на капиталовата сметка на Китай и от нарастващите входящи потоци за китайски облигации и изходящи потоци за хонконгски акции.
Струва си обаче да се отбележи, че тези проценти са изчислени въз основа на обема на всички трансакции, включително търговията с ценни книжа между финансовите пазари на Хонконг и Китай.
Въпреки това развитие някои експерти смятат, че китайският юан все още е далеч от това да наруши господстващото положение на щатския долар.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Светът се отказва от долара в полза на златото, според руски министър
Икономистът Крис Люн отбелязва, че интернационализацията на юана се ускорява, но делът на валутата в световните разплащания може да остане малък.
По данни на SWIFT през март делът на китайския юан в международните плащания е едва 2.3%, въпреки че валутата отслабва спрямо щатския долар.
Бившият министър на финансите Лари Съмърс също отхвърли идеята китайският юан да представлява заплаха за щатския долар, позовавайки се на опасения относно надеждността на китайските пазари и желанието за извеждане на капитали от страната.
Инвестиционният анализатор Дан Айвс от Wedbush Securities смята, че американската технологична индустрия може да се сблъска със сериозен спад заради митата, наложени от президента Тръмп.
Wells Fargo се сблъска със значителни финансови затруднения, след като бе осъдена да плати стотици милиони долари обезщетение след присъда на съдебно жури във Флорида.
От JPMorgan Chase прогнозират, че индексът MSCI EAFE, който проследява основните акции от Европа, Австралия и Далечния изток, скоро може да започне да надминава S&P 500 след години на изоставане.
Последните данни на Федералния резерв разкриват, че най-богатите американци притежават значителен дял от общите активи на страната.