Начало > Други > Добър момент ли е да се купува злато?

Добър момент ли е да се купува злато?

12.01.2024 12:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Добър момент ли е да се купува злато?

Перспективата цените на златото да достигнат рекордни стойности през 2024 г. предизвика дебат сред разпределителите на активи относно най-добрия подход за включване на благородния метал в портфейлите.

Ерик Странд, управител на AuAG ESG Gold Mining ETF, прогнозира минимум 20% ръст на цените на златото до края на годината, като обясни това с очакваната промяна в политиките на централните банки към по-благоприятна позиция.

Джеймс Пени, главен инвестиционен директор в TAM Asset Management, подчерта неотдавнашната устойчивост на златото при различни пазарни условия, представяйки го като убедителна алтернатива за инвеститорите, търсещи стабилност.

Забележително е, че по време на ноемврийското рали, когато облигациите и акциите поскъпнаха, златото не само запази силата си, но и достигна исторически връх, демонстрирайки устойчивостта си срещу повишаващите се лихвени проценти и възползвайки се от последвалите понижения.

Дейвид Кумбс, ръководител на отдел „Инвестиции в различни активи” в Rathbones, разглежда златото по-скоро като тактически, отколкото като стратегически актив.

Той определи два сценария, при които златото става привлекателно: стагфлация на основните развити пазари, особено в САЩ, и периоди на слаб щатски долар поради спадащи лихвени проценти или намалено търсене на американски активи. Въпреки това той смята, че при повечето други обстоятелства златото не е достатъчно средство за съхранение на капитал, като препоръчва държавните облигации като по-добър диверсификатор на акциите.

Джеймс Съливан, ръководител на отдел „Партньорство” в Tyndall Investment Management, подчерта, че притежаването на злато зависи от склонността на инвеститора към риск и от неговия мандат.

Той оприличи притежаването на злато на залог срещу пазарни възходи и застраховка срещу непредсказуеми макросъбития. Въпреки алтернативните разходи за притежание на актив без печалба или доходност, Съливан призна привлекателността на златото като утешително одеяло за инвеститорите в несигурни пазари.

По същество дискусиите се въртят около потенциала на златото като устойчив и алтернативен актив, тактическото му използване при конкретни икономически сценарии и нюансираното вземане на решения, което се изисква въз основа на склонността към риск и инвестиционните мандати.

Като се имат предвид очакваните високи цени на златото през 2024 г. и неотдавнашната му устойчивост при различни пазарни условия, сега може да се смята за интригуващ момент да се обмисли притежаването на злато.

Прогнозата на Ерик Странд за 20% увеличение на цените до края на годината, съчетана със способността на златото да устои на повишаването на лихвените проценти, засилва неговата привлекателност.

Въпреки това стратегическите съображения, като например предпочитанията на Дейвид Кумбс към златото при конкретни икономически сценарии, предполагат нюансиран подход, основан на индивидуалния апетит за риск и пазарните условия.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ето какви са последните данни за инфлацията в САЩ

През март инфлацията сякаш се успокои, което осигури на инвеститорите краткотрайно облекчение – макар че това спокойствие може да не продължи дълго.

10.04.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple придоби институционален брокер в сделка за над $1 милиард

Ripple засилва присъствието си в традиционните финанси с придобиването на Hidden Road – брокерска платформа за първокласни услуги, обслужваща институционални клиенти.

10.04.2025 15:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай е обвинена в AI пропаганда

Тайван обвини Китай, че използва усъвършенствани моедели на изкуствен интелект, за да разпространяват разногласия, насочени към дестабилизиране.

09.04.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Китай наложи 84% мито върху вноса от САЩ – какви ще са последствията?

​Ескалиращата търговска война между Съединените щати и Китай се засилва, като Китай обяви мита от 84% върху американски стоки в отговор на неотдавнашното увеличение на митата върху китайския внос от президента Доналд Тръмп до 104%.

09.04.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.