Перспективата цените на златото да достигнат рекордни стойности през 2024 г. предизвика дебат сред разпределителите на активи относно най-добрия подход за включване на благородния метал в портфейлите.
Ерик Странд, управител на AuAG ESG Gold Mining ETF, прогнозира минимум 20% ръст на цените на златото до края на годината, като обясни това с очакваната промяна в политиките на централните банки към по-благоприятна позиция.
Джеймс Пени, главен инвестиционен директор в TAM Asset Management, подчерта неотдавнашната устойчивост на златото при различни пазарни условия, представяйки го като убедителна алтернатива за инвеститорите, търсещи стабилност.
Забележително е, че по време на ноемврийското рали, когато облигациите и акциите поскъпнаха, златото не само запази силата си, но и достигна исторически връх, демонстрирайки устойчивостта си срещу повишаващите се лихвени проценти и възползвайки се от последвалите понижения.
Дейвид Кумбс, ръководител на отдел „Инвестиции в различни активи“ в Rathbones, разглежда златото по-скоро като тактически, отколкото като стратегически актив.
Той определи два сценария, при които златото става привлекателно: стагфлация на основните развити пазари, особено в САЩ, и периоди на слаб щатски долар поради спадащи лихвени проценти или намалено търсене на американски активи. Въпреки това той смята, че при повечето други обстоятелства златото не е достатъчно средство за съхранение на капитал, като препоръчва държавните облигации като по-добър диверсификатор на акциите.
Джеймс Съливан, ръководител на отдел „Партньорство“ в Tyndall Investment Management, подчерта, че притежаването на злато зависи от склонността на инвеститора към риск и от неговия мандат.
Той оприличи притежаването на злато на залог срещу пазарни възходи и застраховка срещу непредсказуеми макросъбития. Въпреки алтернативните разходи за притежание на актив без печалба или доходност, Съливан призна привлекателността на златото като утешително одеяло за инвеститорите в несигурни пазари.
По същество дискусиите се въртят около потенциала на златото като устойчив и алтернативен актив, тактическото му използване при конкретни икономически сценарии и нюансираното вземане на решения, което се изисква въз основа на склонността към риск и инвестиционните мандати.
Като се имат предвид очакваните високи цени на златото през 2024 г. и неотдавнашната му устойчивост при различни пазарни условия, сега може да се смята за интригуващ момент да се обмисли притежаването на злато.
Прогнозата на Ерик Странд за 20% увеличение на цените до края на годината, съчетана със способността на златото да устои на повишаването на лихвените проценти, засилва неговата привлекателност.
Въпреки това стратегическите съображения, като например предпочитанията на Дейвид Кумбс към златото при конкретни икономически сценарии, предполагат нюансиран подход, основан на индивидуалния апетит за риск и пазарните условия.
Американската икономика се сблъска с трудности в началото на 2025 г., отбелязвайки спад от 0.3% на годишна база в БВП, което е в рязък контраст с растежа в края на 2024 г.
След двугодишно отсъствие, крипто кредитора Nexo се завръща на пазара в САЩ, управлявайки активи на стойност $11 милиарда и давайки сигнал за подновен оптимизъм за дигиталните финанси в страната.
Водещият американски икономист професор Стив Ханке алармира за признаци, че днешната икономическа обстановка започва да прилича на условията, които са предизвикали Голямата депресия.
През 2025 г. крипто пазарът ще преживее бум, а милиардерът и инвеститор Чамат Палихапития смята, че това не е случайно.