MicroStrategy (MSTR) е публично търгувана компания от 90-те години на миналия век, но смелата ѝ стратегия за Биткойн повиши акциите ѝ с над 700% през последната година и с над 2,600% от 2019 г. насам.
Първоначално оперираща като софтуерна компания, MicroStrategy сега се брандира като „Биткойн хазна“, използвайки своите печалби, дългове и емитиране на акции, за да натрупа BTC. Това възнагради акционерите, но повдигна въпроси относно устойчивостта на стратегията ѝ.
Акциите на MicroStrategy в Биткойн в момента се оценяват на около $27.9 милиарда, докато общата пазарна капитализация на компанията е около $95 милиарда. Това означава, че инвеститорите плащат голяма премия за акциите на компанията, което не е типично за инвестиционното пространство на водещия дигитален актив. Ако цената на акциите трябваше да отразява действителната стойност на BTC притежанията, те щяха да бъдат надценени с около 70%.
Агресивната акумулация от MicroStrategy е разумно, докато BTC продължава да поскъпва. Въпреки това, подобно на употребата на маржин при инвестирането в акции, тази стратегия може да увеличи загубите, ако стойността на Биткойн спадне.
Ако BTC придобие още по-голяма световна популярност, стратегията на MicroStrategy може да се изплати, но е трудно да се предвиди моментът, а и акциите може да са в територия на балон в момента.
Засега MicroStrategy изглежда надценена. Акциите се търгуват със значителна премия спрямо техните притежания, което поражда опасения относно устойчивостта. Въпреки това, ако Биткойн преживее нов спад, то тогава компанията може да се превърне в по-привлекателна инвестиция на по-добра цена. Към момента на писане на статията общите авоари в BTC на компанията възлизат на $37 милиарда, което представлява 386,700 BTC. Това стана факт, след последната покупка на MicroStrategy в Биткойн за $5.4 милиарда.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Рекордните стойности на Биткойн възродиха пазарния оптимизъм, но за разлика от краткотрайния скок, наблюдаван през януари, сегашното рали изглежда е изградено върху по-твърда основа.