Неотдавна добивът на Биткойн отново бе подложен на критики, този път заради доклад на The Economist, който предизвика дебат за въздействието на индустрията върху околната среда.
В центъра на полемиката е практиката на Съвета за електрическа устойчивост на Тексас (ERCOT), който компенсира миньорите на Биткойн при ограничаване на дейността им в периоди на високо търсене на електроенергия. През август миналата година Riot Platforms съобщи, че е отбелязала значително увеличение на приходите си просто като е спряла добивните дейности през тези пикови фази.
Критиците, сред които и журналистът Робърт Евънс, твърдят, че тази договорка по същество позволява на миньорите да печелят, избягвайки потреблението на енергия, вместо да плащат по-високи тарифи за електроенергията си.
Някои гласове, като Ед Зитрон, главен изпълнителен директор на EZPR, призоваха за по-строги мерки, предлагайки миньорите да бъдат санкционирани за високо потребление на енергия, вместо да получават обезщетения за намаляване на дейността си.
Други, като например бившият журналист на Bloomberg Ноа Смит, прогнозират нарастващ отпор срещу тази практика. Технологичният журналист Келси Д. Атертън предложи вместо да бъдат компенсирани миньорите, правителството да предприеме по-директни действия, като например конфискуване на майнинг оборудване.
Ситуацията дори е описана като форма на „рекет„, с обвинения, че компаниите ефективно манипулират държавната енергийна мрежа. Икономистът Нейтън Танкъс сравни ситуацията с прочутия „Enron“ скандал, предполагайки, че крипто индустрията е създала модерна, правно приемлива версия на спорните тактики на Enron.
Майк Новограц, шефът на Galaxy Digital, смята, че сегашното състояние на американската икономика и променящите се нагласи във Вашингтон създават идеални условия за Биткойн и крипто пазара като цяло.
Неотдавнашният пробив на Биткойн над $110,000 поднови оптимистичните настроения, като пазарите за крипто прогнози сигнализират за нарастващо доверие в по-нататъшни печалби.
Strategy, преименуваната марка на MicroStrategy, се готви да набере до $2.1 милиардa чрез продажба на привилегировани акции като част от продължаващите си усилия да разшири Биткойн портфейла си.
Когато на 22 май Биткойн премина границата от $111,000, с което надмина предишния си рекорд, активността на фючърсния пазар избухна в отговор.