Инвестиционният директор на финансовия конгломерат Guggenheim Partners заяви, че криптовалутите му напомнят за холандския "балона с лалетата" от 17-ти век.
В същото време, още през февруари тази година, той предположи, че Биткойн може един ден да успее да пробие безумното ниво от $600,000.
След като общата капитализация на криптовалутния пазар спадна до $1,5 трилиона и индустрията преживя най-силния колапс от март 2020 г. насам, Скот Минерд, реши да се присъедини към „лагера на мечките„.
В своя туит той заяви, че с повишаването на цените криптовалутите, подобно на луковиците на лалета едно време, ще се „размножават“, докато предлагането намали търсенето на дигитални активи при текущите пазарни цени.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Wells Fargo ще предложи крипто услуги от следващия месец
Крипто общността веднага реагира на изявлението му в Twitter. Ръководителят на Compound Finance поясни, че предлагането на криптовалути не се увеличава с оглед на цената, следователно да кажеш нещо подобно, е все едно да признаеш за собствената си финансова небрежност.
Един от крипто ютубърите попита Минерд дали неговата компания възнамерява да инвестира „стотици милиони долари“ в Биткойн, намеквайки за липсата на каквито и да било „проучвания“ по темата за криптовалутите от Guggenheim Partners. Въпреки че самият Минерд още през февруари съобщи, че техният конгломерат наблюдава „възхода на Биткойн“ от почти десет години, интересът им се засили, когато активът достигна $10,000.
Докато членовете на общността разкритикуваба Минерд, друг експерт в тази област, Майк Новограц, се съгласи с неговите тези. Според Новограц разпространението на криптовалута е реакция на предлагането, което надвишава търсенето ѝ. Подобни събития се случиха преди четири години, когато хората бяха твърдо убедени, че повечето от ICO проектите, съществуващи по това време, ще „живеят и просперират“ в бъдеще. Но резултатът беше различен.
В отговор, един от коментаторите в Twitter с основание насочи вниманието на Новограц към факта, че DeFi е една от основните причини за разрастващия се пазар, наричайки тези проекти не „лалета“, а реален случай на използване на токени, свързани с BTC и ETH. Новограц от своя страна се съгласи с това твърдение.
Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital сигнализира за промяна в крипто инвестициите, описвайки Биткойн като все по-независим клас активи и подкрепяйки Solana като топ кандидат за спот борсово търгуван фонд (ETF).
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.