Стюарт Алдероти, главен юридически директор на Ripple Labs, отправи остра критика на 10 септември по отношение на тенденцията на регулаторните органи на САЩ да винят криптовалутите за проблеми с прането на пари.
Алдероти подчерта, че традиционните финансови институции, включително Федералният резерв на Ню Йорк, също са замесени в сериозни незаконни трансфери, включително финансиране на тероризма. Той заяви, че приписването на проблемите с прането на пари единствено на криптовалутите е погрешно.
Коментарите му са в отговор на неотдавнашен доклад на WSJ, който разкри, че Федералният резерв на Ню Йорк е имал неадекватни предпазни мерки срещу прането на пари, което е довело до незаконно прехвърляне на милиарди долари към терористични групи в продължение на няколко години. Той подчерта, че проблемът е системен и не се ограничава само до крипто индустрията.
Към критиката на Алдероти се присъединяват адвокатът Джон Дийтън и бившият директор по комуникациите на Белия дом Антъни Скарамучи, които също така критикуваха сенатор Елизабет Уорън и председателя на SEC Гари Генслер за негативната им позиция по отношение на криптовалутите.
Тези експерти твърдят, че големите банки са изиграли по-голяма роля в прането на пари в сравнение с криптовалутите.
Според Службата на ООН по наркотиците и престъпността всяка година в световен мащаб се изпират между $800 и $2 трилиона, като големи банки като HSBC и JPMorgan имат значителен принос за това. Главният изпълнителен директор на Ripple Брад Гарлингхаус добави, че враждебността на американското правителство към криптовалутите се е отразила негативно на индустрията.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.