Според главния юридически директор на компанията Стюарт Алдероти продължителният съдебен спор на Ripple с Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) вече е навлязъл в последната си фаза.
Делото, което започна през декември 2020 г., се следи отблизо от криптовалутната индустрия поради потенциалното му въздействие върху регулаторния надзор и класификацията на дигиталните активи.
Алдероти потвърди, че Ripple официално оттегля жалбата си срещу SEC, сигнализирайки за финалния етап на дългогодишната правна битка. Това решение следва неотдавнашния ход на SEC да се откаже от съдебното си дело срещу технологичната компания, което е значителен обрат от първоначалната ѝ позиция. Делото обвиняваше Ripple, че извършва нерегистрирани продажби на ценни книжа чрез своя токен XRP, което доведе до продължителна съдебна битка за статута на дигиталните активи според американското законодателство.
Като част от решението, компанията ще трябва да плати само $50 милиона от първоначалната глоба от $125 милиона, наложена от Окръжния съд на САЩ за Южния окръг на Ню Йорк. Останалите средства, които са били държани в ескроу сметка, ще бъдат върнати на компанията. Освен това Комисията по ценни книжа и борси планира да поиска от съда да отмени съдебната забрана, която по-рано бе поискала срещу Ripple, като по този начин премахне по-нататъшните правни ограничения за компанията.
Алдероти определи резолюцията като заключителна глава в делото на SEC срещу Ripple, като намекна, че това ще бъде последната му актуализация по въпроса. Споразумението представлява голяма победа за компанията, която отдавна оспорва твърденията на SEC, че XRP трябва да бъде класифицирана като ценна книга. Резултатът има и по-широки последици за крипто индустрията, тъй като подчертава променящата се позиция на американските регулатори спрямо активите, базирани на блокчейн.
Според журналистката Елеонор Терет остават само няколко процедурни стъпки, преди делото да бъде официално приключено. Решението на Комисията по ценните книжа и борсите трябва да бъде официално одобрено чрез гласуване в Комисията и да бъдат представени окончателните съдебни документи. След като тези последни изисквания бъдат изпълнени, делото, което оформя голяма част от регулаторната дискусия около криптовалутите в САЩ, най-накрая ще приключи.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.
Точно когато NFT-тата на DeGods започнаха да набират инерция в мрежата на Етериум и Solana, основателят на проекта, Рохун Вора, по-известен като „Frank“, обяви, че се оттегля от ежедневното управление.