Основателят на турската борса за криптовалути Thodex Фатих Озер е арестуван в Албания след изчезването му през 2021 г. с откраднати средства.
След ареста отдел „Интерпол” на Главна дирекция „Сигурност” е започнал процедура по екстрадиция, каза Министерството на вътрешните работи на Турция в изявление, публикувано на 30 август.
Ако екстрадицията е успешна, изпълнителният директор на борсата ще бъде обвинен в измама при утежняващи обстоятелства и създаване на престъпна организация.
Според министерството самоличността на Озер е била потвърдена с помощта на биометрични данни, след като той е бил обявен за издирване с червена бюлетина.
Озер е обвинен, че е изчезнал с около $2.7 милиарда потребителски средства още през април 2021 г., когато Thodex е била считана за една от най-големите платформи за крипто търговия в страната. Измамата е инициирана в период, когато Биткойн (BTC) и общият крипто пазар преживяват бичи подем.
Преди изчезването на изпълнителният директор, борсата спря тегленията на клиентите, като платформата не предложи конкретна информация за това решение.
Thodex успя да привлече много инвеститори, като обещаваше да разпространява луксозни автомобили чрез рекламна кампания с участието на известни турски модели. Интересно е, че по-късно борсата сподели съобщение, че са ѝ необходими пет дни, за да се справи с неуточнена външна инвестиция.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: JPMorgan: Трябва да се откажате от вашите криптовалути
Изчезването на Озер беше обект на дискусии, след като в интернет се появиха негови снимки с министъра на вътрешните работи на Турция Сюлейман Сойлу и министъра на външните работи Мевлют Чавушоглу. Оттогава служителите отричат да познават беглеца лично или професионално.
Измамата на борсата Thodex се класира като най-големия „rug pull” през миналата година, като съставлява значителен дял от $2.8 милиарда, загубени чрез подобни измами през 2021 г.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering”.
Испанската полиция разби престъпна мрежа, използвала изкуствен интелект, за да управлява глобална инвестиционна измама, арестувайки шест лица, свързани със схемата.
Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) към Министерството на финансите на САЩ обяви нови санкции, насочени срещу финансова мрежа, която подкрепя хутите – групировка, подпомагана от Иран, отговорна за множество нападения срещу кораби в Червено море и Аденския залив.
Първото тримесечие на 2025 г. бе белязано от значителен скок на крипто хаковете, като загубите възлизат на над $1.63 милиарда.