Ерик Ларшевeк, основателят на Ledger, наскоро коментира пред френския медиен бюлетин Capital, твърдейки, че Европа се нуждае от собствена държавна криптовалута.
Той смята, че това е най-добрият начин да се отвърне на плановете на Facebook за Libra.
Ledger е един от водещите производители на хардуерни портфейли за криптовалути. Oснователят на компанията наскоро сподели мнението си относно това, което според него трябва да направи Европа, за да остане в крак с нещата. Идеята е проста – Европа има нужда от държавна криптовалута.
Идеята може да звучи като анатема на тези, ангажирани с оригиналната философия зад криптовалутите. В края на краищата криптовалутите не трябва ли да бъдат децентрализирани и да няма намеса от държавата? Въпреки това, в ерата на геополитическото съперничество, криптовалутите придобиха политическа форма. Сега те се включват в проекти, ръководени от държавите – най-вече в Китай.
В интервю за френското списание Capital, Ерик Ларшевeк даде своя пример защо Европа трябва да се заеме с тези тенденции и да издаде своя собствена държавна криптовалута. Както споделя Ларшевeк, ние се нуждаем от крипто актив, която да служи като „мост между криптовалутите и реалния свят“. Освен това, работата с интелигентни договори ще бъде много по-лесна. В крайна сметка, достъпните стабилни монети липсват от уравнението.
Libra се опитват да направят подобни планове, но това, че е частна компания с толкова много власт в интернет, това го засяга. В крайна сметка стабилните монети няма да достигнат необходимото ниво на приемане, ако задачата е възложена единствено на стремежите на Facebook.
Първоначалните планове на Ларшевек за проект за криптовалути са до голяма степен експериментални. Според него, такъв мандат във Франция ще е най-ползотворен в ръцете на Публичната Инвестиционна Банка (BPI) или Caisse des Dépôts (CDC) за усъвършенстване на процеса на национално ниво. След това той може да бъде разширен до цялата Еврозона като опция за виртуална валута на същото ниво като законно платежно средство.
Ларшевек не говори за това как „евро-криптовалутата“ може да замени Биткойн. Напротив, той потвърждава, че е „върл защитник на Биткойн“ и споделя вярата си, че икономическите кризи в бъдеще ще популяризират Биткойн.
Волатилността на флагманската криптовалута, обаче, го прави неизползваем като средство за масови транзакции. Ето защо Ларшевек вярва, че ако блокчейн „навлезе в мейнстрийма“ ще се изисква виртуална валута, подкрепена от държавата. Най-интуитивната идея би била да се токенизират съществуващите фиатни валути, за да се гарантира, че има мост между света на криптовалутите и света на традиционната търговия.
Подобни идеи не изглеждат нереални, като се има предвид, че държавите вече се състезават да издават свои собствени стабилни монети. Въпрос на време е докато видим издаването на дигитално евро.
Robinhood обяви, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) официално е приключила разследването.
В началото на седмицата крипто пазарът бе подложен на нов продажбен натиск, който разшири спада от неделя, тъй като трейдърите реагираха на последните събития.
Тази седмица няколко ключови икономически доклада от САЩ могат да повлияят на посоката на крипто пазарите, които остават силно чувствителни към по-широките макроикономически тенденции.
След значителния хак на Bybit, при който бяха откраднати $1.5 милиарда в Етериум, няколко известни фигури в китайското крипто пространство се включиха в помощ на борсата, като депозираха ETH, за да повишат ликвидността.