Децентрализираните финанси (DeFi) са един от малкото сегменти на крипто пазара, които отчитат стремглав растеж.
Това е шест пъти по-високо от цената на криптото, когато то стартира в средата на юни. COMP има пазарна капитализация от над $ 500 милиона, въпреки че е нов проект.
Успехът на проектът и на сегмента на децентрализираните финанси привлече и измамници.
Тъй като Етериум е децентрализиран, всеки може да използва ETH и базирани на Етериум блокчейна апликации и токени. Това означава, че измамниците също имат достъп до тези инструменти.
С популяризирането на DeFi, все повече хора предупреждават срещу измами.
Коментирайки минусите на разширяващия се сегмент, анализаторът Джош Рейджър каза следното:
Приветствам подобния на ICO балон при DeFi монетите… Важно е да разберете, че ще има много измами и след време цените ще направят масивни корекции.
DefiPrime идентифицира най-често срещаната DeFi измама в момента – фалшиви листинги на токени в Uniswap, който е базиран на Етериум децентрализирана мрежа за ликвидност.
В последните няколко седмици видяхме старта на много DeFi токени, като се очертава пускането на още много нови токени.
Измамниците се опитват да се възползват от тренда, като листват ‘официални’ протоколни монети на Uniswap преди тези протоколи да стартират токените си.
Според DefiPrime има 6 основни токена, които измамниците таргетират: Uniswap, Tornado Cash, BZRX (Fulcrum), Curve, dYdX и 1inch.
Предвид стремглавия растеж на Етериум и DeFi, по всякак вероятност тези измами ще зачестят.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.