Кристофър Уолър, член на управителния съвет на Федералния резерв изрази мнението си, че е по-вероятно децентрализираното финансиране (DeFi) да работи заедно с традиционното финансиране, а не да го замени напълно.
В речта си на семинара по макроикономика във Виена на 18 октомври Уолър засегна продължаващата дискусия за мястото на DeFi във финансовата екосистема. Той призна иновативните аспекти на сектора, но подчерта трайното значение на централизираните финансови системи.
Според него посредниците продължават да бъдат от решаващо значение за справянето със сложността на финансовите транзакции. Служителят на Фед изтъкна още, че традиционните финансови системи, които са се развивали в продължение на векове, продължават да предлагат значителни предимства, включително намаляване на разходите по транзакциите и укрепване на доверието.
Макар че Уолър признава потенциала на DeFi за рационализиране на финансовите процеси и намаляване на разходите чрез намаляване на зависимостта от посредници, той предупреждава срещу идеята за напълно децентрализирана финансова система. Според него за повечето хора посредниците все още играят съществена роля за поддържане на доверието във финансовите системи.
Уолър също така отбеляза, че макар DeFi платформите да намаляват нуждата от определени посредници, доверието остава ключов компонент във финансовите операции, изтъквайки, че борсите за криптовалути често въвеждат отново посреднически роли, които DeFi индустрията първоначално е имала за цел да премахне.
Една от основните ползи, които той обсъди, е потенциалът на различни технологии като тези на разпределената счетоводна книга (DLT), токенизацията и смарт договорите да повишат скоростта и прецизността на финансовите транзакции.
Според него тези технологии могат да бъдат особено полезни за водене на регистри в среда, в която търговията се извършва 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.
В заключение той заяви:
Централизираното финансиране функционира в регулаторни рамки, които осигуряват стабилност и предотвратяват незаконни дейности, и подобни предпазни мерки може да са необходими в DeFi пространството.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.