Въпреки огромната волатилност, която е определяща характеристика на крипто пазарите, много от привържениците на Биткойн (BTC) твърдят, че технологията е подходящ заместител на сигурни активи, като злато и дори фиатни валути.
Въпреки това, един виден Биткойн критик твърди, че успехът на актива през последното десетилетие е просто резултат на добре премислен маркетинг и той вярва, че криптовалутата може да не успее да поддържа цената си в дългосрочен план, тъй като ранните купувачи започват да теглят парите си.
Питър Шиф, който е ненадминат критик на криптовалутите като Биткойн и огромен защитник на златото, отдавна твърди, че флагманската криптовалута е просто хитър ход, който е просто опит да се предостави на света по-лоша форма на златото.
Шиф потвърди тази критика в неотдавнашна публикация в Twitter, предлагайки донякъде уникални доводи по отношение на възможността за повишаване на осведомеността за Биткойн, която е просто резултат от хитър маркетинг ход, който в крайна сметка ще изисква от ранните инвеститори да „дъмпнат“ активите си на нови инвеститори.
„Биткойн е голям маркетингов успех за големите купувачи, които се появиха по-рано. Но за да успеят наистина, те трябва да „изхвърлят“ средствата си, без да сриват цената. Това изисква да се създаде достатъчно FOMO, за да се примамят институционалните инвеститори без да се налага ходлърите (от HODL) да продават“ – отбеляза Шиф.
Въпреки че цената на Биткойн се основава на баланса на купувача и продавачите, важно е да се отбележи, че това е същото с всички активи, а вътрешната стойност на крипто се дължи на децентрализирания му характер и способността му да действа като едновременно несъвместим актив и като валута.
Ще се увеличи ли вътрешната стойност на BTC след като глобалната икономика се дестабилизира?
Важно е да се отбележи, че гореспоменатите ползи от Биткойн са до голяма степен основани на глобална промяна в парадигмата към децентрализация, която се случва в последно време и на дестабилизирането на световната икономика поради огромни държавни дългове и големи инфлационни нива на валутите.
Антъни Помплиано, партньор в Morgan Creek Digital, наскоро говори за това в неотдавнашна публикация в Twitter, посочвайки намаляването на лихвените проценти на ЕЦБ като доказателство за постепенно дестабилизираща се икономика.
„Те ще намалят лихвите и ще печатат пари точно когато наближаваме Биткойн халвинга. Затегнете коланите. Предстои нещо невероятно.“
ROCKET FUEL: They’re going to cut rates and print money right as we march towards the Bitcoin halving.
Buckle up. This will be wild ? pic.twitter.com/QotDXKTJRj
— Pomp ? (@APompliano) July 25, 2019
Тъй като сценарият около Биткойн като „злато 2.0” продължава да се разгръща, много вероятно е инвеститорите скоро да открият дали BTC ще бъде широко приет като дигитална алтернатива на широко използвания безопасен актив.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.